
ASUS PROART PA401 WOOD EDITION ATX CASE WITH TEMPERED GLASS PANEL
ASUS PROART PA401 WOOD EDITION ATX CASE WITH TEMPERED GLASS PANEL
Key Features
- Superior Thermals:
- Unique dual 160 x 32mm front ring fan blades deliver up to 138cfm of airflow
- Crafted Wood:
- Distinctive, stylish front panel is made of material certified by the Forest Stewardship Council<sup>®</sup>for sustainability
- Extensive I/O:
- Power and Reset button lock and two-section PWM control; USB Type-C<sup>®</sup>20Gbps port
- Tempered Glass Side Panel:
- A glass panel coated with semi-transparent film offers a harmonized view of internal components
- Assembly-Friendly
- : Left-side panel lock, detachable PSU bracket and integrated rear cable clips for hassle-free installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ProArt PA401 Wood Edition Beige
Mesh Panel
Subtle Elegance, Optimal Airflow
The ProArt PA401 Wood Edition Beige showcases a wooden front panel that creates a distinctive, elegant style while promoting sustainability. The wood used is certified by the Forest Stewardship Council® (FSC®), and is finished using a six-stage process. The case also boasts optimal built-in cooling, with two 160 mm front fans and one 120 mm rear fan, along with an integrated fan hub, enabling optimal airflow.
Open grille for maximum air intake
160 x 32 mm front ring fan blades for enhanced thermal performance
Durable, FSC® certified ash wood
Elevated Color Perfection
Further refining the signature ash wood front panel on ProArt PA401, a new beige finish brings a modern aesthetic to the premium wood material. Plus, an updated white cable set ensures cohesive visual flow throughout the build.
Exceptional Cooling Performance
The PA401 Wood Edition features a front grille with 33% porosity to maximize airflow and ventilation. Meanwhile, built-in dual 160 mm front fans efficiently deliver up to 138 cfm of airflow to graphics cards and CPU coolers, and the outer ring connecting these fan blades helps reduce initial vibration. The front fans and the 120 mm rear fan with PWM control yield optimal airflow, low noise, low vibration and high reliability.
Natural Elegance
Crafted Wood
Ash wood, an uncommon choice for this style of case, has been selected for its durability. The special six-stage production process used to create the front panel begins with thermowood treatment, protecting the wood from insects, humidity and heat. The panel material is then shaped to exact specification. Finally, a two-step coating elevates the unique Ash grain with a glossy finish.
The ash wood used for ProArt PA401 Wood Edition Beige is sustainably sourced and is certified by the FSC®.
Design
Builder-Friendly Installation
The ProArt PA401 Wood Edition Beige optimizes the PC building experience, offering better functionality with user-focused features.
The left side panel can be secured via a physical latch to help prevent intrusion
One-stop PWM fan hub conveniently controls system fans
Tool-free 3.5" HDD cage installation enables flexibility
Rear bracket detaches from case so that a power supply can slide in for easier installation
Rear cable clips help ensure clean cable management
Compact Form, Ample Interior
The ProArt PA401 Wood Edition Beige features two pre-installed 160 mm front fans and accommodates both horizontal and vertical graphics card mounting.
Graphics Card Support
Support 2-way Graphics Card Installation
Versatile Choices
To accommodate the preferences of diverse builders, the PA401 Wood Edition Beige is available in three variations, each with a different side panel. The metal side panel version focuses on durability, whereas the variant with a tempered-glass panel coated with semi-transparent film offers a harmonized view of internal components. Finally, the model with a mesh side panel enhances airflow efficiency and thermal performance.
Tech Specs
| Depth | 16.2" |
|---|---|
| Width | 8.9" |
| Height | 19.8" |
| Features | Removable Filter |
| Front USB | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Microphone | Yes |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Form Factor | Mid-tower |
| Color Family | Beige |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Line | ProArt |
Show all 41 specsShow fewer
| Product Name | ProArt PA401 Wood Edition Beige - Tempered Glass Panel |
|---|---|
| Product Type | Computer Case |
| Window Panel | Yes |
| Product Color | Beige |
| Front Audio In | Yes |
| Product Family | ProArt |
| Front Audio Out | Yes |
| Product Material | Tempered Glass |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C |
| Fan Size Supported | 6.30" |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Maximum GPU Length | 12.40" |
| Maximum PSU Length | 6.69" |
| Weight (Approximate) | 18.98 lb |
| Motherboard Supported | ATX |
| Window Panel Location | Side Panel |
| Manufacturer Part Number | PROART PA401 WOOD TG PWM BEIGE |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.30" |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Installed Fan Size Details | 2 x 160mm |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 2 |
More from ASUS - COMPONENTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


