
ASUS PRO WS W790 SAGE SE INTEL W790 LGA 4677 CEB MB
ASUS PRO WS W790 SAGE SE INTEL W790 LGA 4677 CEB MB
Key Features
- Intel® LGA 4677 socket: Ready for Intel Xeon® W-3400 & W-2400 processors
- CPU and memory overclocking: Supports for up to 2TB of ECC R-DIMM DDR5 memory (1DPC)
- Ultrafast connectivity: 7 PCIe 5.0 x16 slots, Dual Intel X710-AT2 10G LAN, 3 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C® and 2 SlimSAS
- Server-grade IPMI remote management: Hardware and software-level with a dedicated LAN port link to AST2600 BMC controller, plus a real-time monitoring and management software - ASUS Control Center Express
- Robust power and thermal design: 14+1+1 power stages, 8-pin and 6-pin PCIe power connectors, Massive VRM, chipset, M.2 heatsinks and M.2 backplates
- Trusted stability: Highly compatible with the latest technologies with solid QVL list and tested for 24/7 operation, validated for extensive compatibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Productivity, Proven
The Pro WS W790 series workstation motherboard is deftly tailored for creative professionals, developers and engineers, unleashing the dominate performance of the latest Intel Xeon processors, with CPU and memory overclocking capability. Featuring an optimized memory trace layout, advanced power stage design, server-grade IPMI remote management, and ultrafast PCIe 5.0 and networking connectivity, Pro WS W790 series melds no-compromise engineering with incredible aesthetics.
ASUS W790 motherboards go above and beyond the ordinary with a painstakingly cultivated collection of hardware validations to help ensure that your workstation build supports a wide variety of memory, cooler, chassis, PSU and other devices
Low-profile professionalism
With metallic black aluminum extrusions, stainless steel black mesh with highlighted details, and a transparent smoky gray I/O cover, Pro WS W790 series presents a professional, low-profile look for content creators
Multi-GPU support
Pro WS W790E-SAGE SE features seven PCIe® 5.0 x16 slots for high-powered graphics cards, enabling enhanced performance for professional design, modeling and simulation, and rendering applications.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Depth | 12" |
| Width | 13" |
| S/PDIF | Yes |
| Brand Name | Asus |
| RAID Levels | 5 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | PRO WS W790E-SAGE SE Desktop Motherboard |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Chipset Model | W790 |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Product Model | PRO WS W790E-SAGE SE |
Show all 46 specsShow fewer
| Audio Channels | 7.1 |
|---|---|
| Maximum Memory | 2 TB |
| Product Series | PRO |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>PRO WS W790E-SAGE SE Desktop Motherboard</li> <li>4 x SATA 6Gb/s cables</li> <li>1 x Thermistor cable pack</li> <li>1 x VRM Fan holder</li> <li>1 x Q-connector</li> <li>1 x M.2 Rubber Package(s)</li> <li>1 x M.2 backplate Rubber Package(s)</li> <li>1 x Screw package for M.2 Key E</li> <li>1 x CPU guard for LGA 4677 E1A</li> <li>1 x CPU guard for LGA 4677 E1B</li> <li>1 x ACC Express Activation Key Card</li> <li>1 x User guide</li> </ul> |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| 10Gigabit Ethernet | Yes |
| Memory Form Factor | UDIMM |
| Processor Supported | Xeon |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| PCI Express Standard | PCI Express 5.0 |
| Memory Speed Supported | 6000 MHz |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PRO WS W790E-SAGE SE |
| Maximum Memory Supported | 2 TB |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Number of SATA Interfaces | 8 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 10 |
| Total Number of Expansion Slots | 11 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Total Number of PCI Express Slots | 11 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ISP-MB from ASUS - MOTHERBOARDS and similar brands

FAN-LESS MINI-ITX INDUSTRIAL MB INTEL CELERON QUAD-CORE J6412 SO
ASUS PRO Q670M-C-CSM LGA 1700 INTEL 12TH GEN PCIE 4.0 DDR5 480
P12R-M/10G-2T
More from ASUS - MOTHERBOARDS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
