ASR 9000 1PORT 100GE SVC EDGE OPTIMIZED LC
ASR 9000 1PORT 100GE SVC EDGE OPTIMIZED LC
Key Features
- Expansion Module is the single answer to all your desired and specified application execution and expansion needs
- With 100GBase-X technology, enjoy up to 1000Gbps data transfer rate over supported network cable
- 100 Gigabit Ethernet - High bandwidth performance, ease of use and reliable connectivity
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- Expansion Module with data networking application/usage for reliability and maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco ASR 9000 Series 1-Port 100 Gigabit Ethernet Line Cards are fully compatible with all Cisco ASR 9000 Series chassis, route switch processors (RSPs), and line cards. No hardware upgrade to the chassis or cooling system is required. Total bandwidth is dependent on the number and type of RSPs installed. The Cisco ASR 9000 Series 1-Port 100 Gigabit Ethernet Line Cards are also fully compatible with the 22-slot Cisco ASR 9922 chassis.
Each line card provides simultaneous support for both Layer 2 and Layer 3 services and features, helping operators qualify and stock a single line card that can be deployed in any combination of Layer 2 and Layer 3 applications, thereby reducing capital expenditures (CapEx) and operating expenses (OpEx), as well as reducing the time required to develop and deploy new services. The Cisco ASR 9000 Series 1-Port 100 Gigabit Ethernet line cards set a new standard for Layer 2 and Layer 3 service density and scale, allowing operators to offer predictable, managed transport services while optimizing the use of network assets.
The line cards, with their synchronization circuitry and dedicated backplane timing traces for accessing the RSP's Stratum-3 subsystem, provide standards-based line-interface functions for delivering and deriving transport-class network timing, allowing support of network-synchronized services and applications such as mobile backhaul and time-division multiplexing (TDM) migration. Coupled with the proper RSP, the line cards can also be used for applications requiring IEEE 1588v2 synchronization services. Recognizing that real-time media dominate next-generation services, Cisco has integrated media-monitoring technology into the Cisco ASR 9000 Series Ethernet line cards. This multimedia technology allows real-time monitoring and statistics collection of real-time video and voice flows, facilitating proactive maintenance and management of today's comprehensive media services.
The Cisco ASR 9000 Series can extend 100-Gigabit Ethernet transport over an IP over dense wave-division multiplexing (IPoDWDM) network when used with the Cisco ONS 15454 DWDM transponder solution. Distances of up to 2000 km can be achieved while using the optical protection capabilities of the DWDM network.
Tech Specs
| Depth | 20.5" |
|---|---|
| Width | 1.7" |
| Height | 14" |
| Brand Name | Cisco |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | ASR 9000 1-Port 100GE Service Edge Optimized Line Card, Requires CFP optics |
| Product Type | Expansion Module |
| Compatibility | Cisco ASR 9000 Series Routers |
| Application/Usage | Data Networking |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 100GBase-X |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
Show all 18 specsShow fewer
| Expansion Slot Type | CFP |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 17.20 lb |
| Manufacturer Part Number | A9K-1X100GE-SE |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Related Products
More in ROUT-C from CISCO - HW HIGH END ROUTERS and similar brands
1YR NC BRANCH 5G COMPLETE PLAN W1855 ADAPTER AMERICAS SP
NETCLOUD ENTERPRISE BRANCH COMPLETE W E300 1YR SP
SMALL 2X2 POWER TO BARREL ADAPTER 152MM USED WITH IBR1700
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.