
ARUBA 6200F 24G 4SFP+ SWCH US PL-WB
ARUBA 6200F 24G 4SFP+ SWCH US PL-WB
Key Features
- Ethernet Switch ensures productivity by providing an efficient, hassle-free connection
- Quickly and easily set up a wired network with 24 networking ports
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Aruba CX 6200 Switch Series is a next-gen family of stackable access switches ideal for enterprise branch offices, campuses, and SMB networks. Created for game-changing operational efficiency with built-in analytics and automation, the CX 6200 switches provide an enterprise-class access layer solution that's simple and secure.
Built from the ground up with a combination of cuttingedge hardware, software and analytics and automation tools, the stackable CX 6200 switches are part of the Aruba CX switching portfolio. By combining a modern, fully programmable OS with the Aruba Network Analytics Engine, the CX 6200 brings industry leading monitoring and troubleshooting capabilities to the access layer.
Tech Specs
| Depth | 12.9" |
|---|---|
| Width | 17.4" |
| Height | 1.7" |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | HPE |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 6200F 24G 4SFP+ Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | 6200F 24G 4SFP+ |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Family | CX 6200 |
|---|---|
| Product Series | CX 6200 |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Consumption | 59 W |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Weight (Approximate) | 9.61 lb |
| Manufacturer Part Number | JL724A#ABA |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 4.0 |
Related Products
More in STK-SW from HPE - ARUBA HARDWARE and similar brands
More from HPE - ARUBA HARDWARE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




