
ARTICULATING WALL MOUNTING SECURITY ENCLOSURE FOR TABLETS
ARTICULATING WALL MOUNTING SECURITY ENCLOSURE FOR TABLETS
Key Features
- 4 flexible, sturdy joints allow for custom positioning
- Case enclosure rotates 360 degrees for portrait and landscape orientations
- Arm folds nearly flush with wall
- Arm easily mounts to any wall with included hardware
- Enclosure protects tablet with lock and key security system
- Case enclosure allows access to all ports, buttons, and cameras
- Charge cable cutout in case rear plus interior slack management space
- Optional metal home button cover
- Compatible with 10.2-inch iPad 7th/ 8th/ 9th Gen, iPad Air 3, and iPad Pro 10.5"
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Security meets functionality with the Articulating Wall Mounting Security Enclosure for the newest iPads. Perfect for classrooms, conference rooms, or doctors' offices, this powerful holder makes your iPad the protected centerpiece of your workspace. 4 flexible joints allow for vast positioning options, while a 360-degree rotating tablet enclosure enables quick shifts between portrait and landscape orientations. This arm mount combines its full range of maneuverability with ingenious space-saving design, folding from its maximum extension of 16.5 inches to nearly flush against the wall
A top-notch lock and key security system keeps your device protected against theft. The arm mounts easily to any wall with a set of included hardware, and the secure case enclosure allows access to all ports, buttons, and cameras. This case can be outfitted with an included metal Home button cover to prevent unwanted menu access.This case also features a multi-faceted charge cable management system, employing slack-organizing space inside the case and a rubberized cutout at the rear.
Tech Specs
| Length | 17.50" |
|---|---|
| Features | Anti-theft |
| Brand Name | CTA Digital |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Manufacturer | CTA Digital, Inc |
| Product Name | Mounting Arm |
| Product Type | Mounting Arm |
| Compatibility | <p><b>Apple Tablets:</b></p><ul><li> iPad (7th Generation)</li><li> iPad (8th Generation)</li><li> iPad (9th Generation) </li><li> iPad Air 3</li><li> iPad Pro 10.5</li></ul> |
| Mount Profile | Flush |
| Device Supported | iPad (8th Generation) |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Articulating Arm</li><li> 1 x iPad Enclosure</li><li> 1 x Set of Mounting Hardware</li><li> 1 x Home Button Cover</li><li> 2 x Keys</li></ul> |
| Application/Usage | Conference Room |
Show all 17 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 3 lb |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PAD-AWSEA10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ctadigital.com |
| Maximum Screen Size Supported | 10.50" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.20" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABPEN from CTA DIGITAL INC. and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


