
APEX PRO MINI GEN 3 - US
APEX PRO MINI GEN 3 - US
Key Features
- WORLD'S FASTEST KEYBOARD - Push the boundaries with cutting-edge OmniPoint 3.0 Adjustable HyperMagnetic switches and new features
- OMNIPOINT 3.0 - More than just fast, our newly redesigned Hall Effect Switch have 20x faster actuation and 11x quicker response time, with 40 levels of adjustable actuation.
- GG QUICKSET - Game-ready presets for your favorite settings; recommended actuation levels, Rapid Trigger, Protection Mode, Rapid Tap and more with just a few clicks
- REDUCED LATENCY - Rapid Trigger and Rapid Tap register keypresses faster for more responsive game play and improved aim.
- PROTECTION MODE - A SteelSeries exclusive, reduce the sensitivity of surrounding keys when the intended key is pressed, preventing accidental inputs
- MINI FORM FACTOR, FULL POWER - Mini form factor. Full-size functionality. Premium aluminum top plate. Detachable USB-C.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
World's Fastest Keyboard Just Got Smarter
Push the boundaries with cutting-edge, industry-leading OmniPoint 3.0 switches, now with brand new features that change the way you game: Rapid Trigger, Protection Mode, Rapid Tap and GG QuickSet.
OmniPoint 3.0 Faster Than Ever
More than just fast - our newly redesigned Hall Effect Switch is the most technically advanced, featuring Rapid Trigger and full adjustability range from 0.1 mm to 4.0 mm. Dominate both the leaderboard and your emails with featherlight sensitivity or opt for deeper, deliberate keypresses.
Smarter with new GG QuickSet
Play games, not with your settings. With new GG QuickSet, all the configurations to make you excel in your favorite game come from a library of ready-made presets. Gain an edge over the rest with less tinkering and get more wins.
Reach New Heights with Apex Pro
Dominate your game with all the latest technology. Your Apex Pro TKL offers the cutting edge of keyboard responsiveness to make you feel like you're cheating. Almost.
Rapid Tap
Prioritize the last pressed key in a pair without needing to release the previous key, enabling faster input and improved aim. 5 customizable key pairings for stellar counter-strafing, peeking, crouch jumping or slide canceling.
Rapid Trigger
Eliminate the latency from deactivating a key, making it active as soon as it's pressed or released. It's a game-changer for counterstrafing in FPS titles and repeated actions in MOBAs.
2-in-1 Action Keys
Program two different actions to the same key, such as walking with a light touch or sprinting with a deep press. Craft your own advanced combos.
Protection Mode
Say goodbye to accidental ""fat-fingering"" with Protection Mode, a SteelSeries-exclusive feature. This mode protects against accidental key presses by reducing the sensitivity of selected surrounding keys - never worry about blowing your most important cooldown again.
Rapid Trigger
Adjust the level of Rapid Trigger individually for every key and watch yourself outperform the competition like never before.
Rapid Tap
Create up to 5 combo pairs beyond the most popular A and D. Unleash your creativity in boundless ways with Apex Pro.
Dynamic Per-Key RGB Illumination
New reactive typing effects open up basically infinite customization options. Glow up your dream setup with 16.8 million color options and theme it up with your other SteelSeries devices using Prism.
Upgraded Double Shot PBT Keycaps
Fadeproof and durable, Double Shot PBT keycaps last a lifetime of heavy usage.
Detachable USB Type-C Braided Cable
Heavy-duty and portable, the detachable USB-C braided cable withstands the wear and tear of daily life.
A Size for Every Player
Choose the right size for your setup: the full-size for that added numpad accessibility, or forget about it with the esports-ready TKL form factor. For a truly compact keyboard, check out Apex Pro Mini and see how much power it packs while saving you even more space.
Tech Specs
| Backlight | Yes |
|---|---|
| Brand Name | SteelSeries |
| Color Family | Black |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Power Source | USB |
| Product Line | Apex Pro Gen 3 |
| Product Name | Apex Pro Mini Gen 3 US |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Color | Black |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keystroke Life | 100 Million Cycle |
Show all 30 specsShow fewer
| Color Supported | 16.8 Million Colors |
|---|---|
| Device Supported | PlayStation |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Apex Pro Mini Gen 3 US</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Detachable Braided USB-C to USB-A Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Keycap Puller</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Wrist Rest</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Product Information Guide</li></ul> |
| Product Material | Aluminium |
| Adjustable Height | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Brand Compatibility | Sony |
| Keyswitch Technology | OmniPoint 3.0 |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.06" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.54" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.59" |
| Keyboard/Keypad Features | Fade Resistant |
| Manufacturer Part Number | 64913 |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from STEELSERIES and similar brands


QCK PRO LARGE - CONTROL

QCK PRO LARGE - BALANCE
APEX 3 TKL WHITE - US
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.