
APEX PRO MI WIRELESS STEELSERIES APEX PRO MI WIRELESS
APEX PRO MI WIRELESS STEELSERIES APEX PRO MI WIRELESS
Key Features
- Provides superior feedback with high stability to provide a productive gaming experience
- The duo interface allows you to connect your Xbox via cable or you can go wireless with the Bluetooth/RF technology
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Gaming Keyboard lifespan guaranteed
- Gaming Keyboard with xbox device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your gaming keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Apex Pro Mini Wireless
The world's fastest and most advanced keyboard performs effortlessly for all undertakings, whether you need the fastest keystrokes in gaming to destroy the competition, or deliberate presses for typing accuracy - the power is yours to wield.
OmniPoint 2.0 Adjustable Switches
New OmniPoint 2.0 switches use state-of-the-art magnetic sensors for instant, zero contact keystroke activation to give you what you want - speed.
2-in-1 Action Keys
Program two actions to a single key, depending on how you press it. Walk forward with a light keypress, and then sprint by pressing that same key deeper. Create your own advanced combos to overtake the competition.
Ultimate Adjustability
Absolute precision and unmatched customization are at your fingertips. Tune the registration distance of your keystrokes to the nearest 0.1mm. Whether you prefer the feather-light touch of 0.2mm, or a firm press at 3.8mm, the choice is yours.
11X FASTER RESPONSE | 10X FASTER ACTUATION | 2X MORE DURABLE
Compared to standard mechanical keyboards.
Compact 60% Design
The Apex Pro Mini is built to create more space on your desk for game-winning mouse swipes while retaining all the capabilities of a full-size keyboard with its side-printed secondary functions.
Retain all the capabilities of full-size keyboards with side-printed secondary functions. All options remain at your fingertips.
SteelSeries Engine
Unlock Apex Pro Mini Wireless' unique capabilities with Engine. 2-in-1 action key binds, per-key RGB illumination, and custom actuation points are all programmable through this easy-to-use software.
Quantum 2.0 Wireless
Play for days with lag-free gaming that breaks the barrier between you and the screen with an ultra-fast 2.4GHz connection or Bluetooth 5.0.
Aircraft Grade Aluminum Alloy
The Series 5000 metal top plate is identical to the aluminum used in jets providing enhanced rigidity and structural stability for a lifetime of use.
Tech Specs
| Backlight | Yes |
|---|---|
| Brand Name | SteelSeries |
| Form Factor | Full-size |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Apex Pro Mini Wireless |
| Product Name | Apex Pro Mini Wireless Gaming Keyboard |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Backlight Type | RGB LED |
| Device Supported | Xbox |
| Adjustable Height | Yes |
| Bluetooth Version | 5 |
Show all 25 specsShow fewer
| Platform Supported | Mac |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.06" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.54" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.59" |
| Manufacturer Part Number | 64842 |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Related Products
More in KEYB from STEELSERIES and similar brands


QCK PRO LARGE - CONTROL

QCK PRO LARGE - BALANCE

APEX 3 TKL AQUA - US GAMING KEYBOARD
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.