
APEX 9 TKL KEYBOARD TEN KEYLESS RGB
APEX 9 TKL KEYBOARD TEN KEYLESS RGB
Key Features
- Helps you attain greater speed and high precision to ensure maximum gaming efficiency
- USB Type C connectivity for a easy connection with your Xbox
- Linear Optical key switch technology for maximum productivity and feasible usage
- Gaming Keyboard with xbox device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your gaming keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Apex 9 TKL
Powered by the Speed of Light
2-point Actuation
Adapt to any game by changing the registration depth from a fast 1mm light press to an accuracy-focused 1.5mm keystroke.
OptiPoint Optical Switches
Experience optical speed like never before. The custom-built OptiPoint optical switches harness light to detect the registration depth of your keystroke for 33% faster actuation, zero debounce and a lightning-fast 0.2ms response time.
2-point Actuation
Adapt to any game by changing the registration depth from a fast 1mm light press to an accuracy-focused 1.5mm keystroke.
Swappable Switches
Upgrade your keystrokes. Easily customize and upgrade to your favorite OptiPoint switch to make it your own.
33% FASTER ACTUATION | 0.2MS RESPONSE TIME | ZERO DEBOUNCE
Versus the leading optical keyboard.
Streamlined TKL Design
The compact tenkeyless shape saves precious desk space for big mouse-swipes, drawing you closer to victory.
SteelSeries Engine
Unlock Apex 9 TKL's unique capabilities with Engine, such as per-key RGB illumination and custom actuation points. Engine is a part of the SteelSeries GG platform that comes with free apps to tune your gear and capture your best gaming Moments.
Aircraft Grade Aluminum Alloy
The Series 5000 aluminum top plate is identical to the metal used in combat jets for a lifetime of enhanced rigidity and structural stability.
Double Shot PBT Keycaps
Experience a giant leap in quality and durability. Our PBT keycaps are engineered with a unique texture for enhanced keystroke feel, better typing accuracy, and improved durability.
Detachable USB Type-C Braided Cable
Durable and detachable, the USB-C braided cable can withstand the wear and tear of daily life.
Height-Adjustable Tilt Legs
Optimally position the keyboard for comfortable play over long sessions. The adjustable tilt legs give you flexibility for three options: flat, half, and full extension.
Tech Specs
| Backlight | Yes |
|---|---|
| Brand Name | SteelSeries |
| Form Factor | Full-size |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Power Source | USB |
| Product Line | Apex 9 TKL |
| Product Name | Apex 9 TKL Gaming Keyboard |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Backlight Type | RGB LED |
| Device Supported | PlayStation |
| Platform Supported | PC |
| Keyswitch Technology | Linear Optical |
Show all 21 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Depth | 5.04" |
| Keyboard/Keypad Width | 13.98" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.65" |
| Manufacturer Part Number | 64847 |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Operating System Compatibility | Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from STEELSERIES and similar brands


QCK PRO LARGE - CONTROL

QCK PRO LARGE - BALANCE

APEX 3 TKL AQUA - US GAMING KEYBOARD
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.