
APEX 7 RED SWITCH
APEX 7 RED SWITCH
Key Features
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The USB interface allows easy connectivity
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Windows platform support for better reliance and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
OLED Smart Display
An integrated command center displays useful information for adjusting settings, changing profiles, and seeing on-the-fly updates. Avoid tabbing out of what you're doing, and instead let your keyboard show you the important details.
SAVE CUSTOM MACROS
FIVE ON-BOARD PROFILES
CONTROL PRISM EFFECTS
Durable Mechanical Gaming Switches
Guaranteed for 50 million keypresses using whichever ultra-fast switch type you prefer: red, blue, or brown.
Discover the Difference
Aircraft Grade Aluminum Alloy
The Series 5000 metal frame is manufactured for a lifetime of unbreakable durability and sturdiness, making it the perfect centerpiece of any high end setup.
Premium Magnetic Wrist Rest
The perfect keyboard accessory, with a simple magnetic solution for easy and secure attachment, full palm support, and durable soft touch finish, so you're comfortable typing and gaming for as long as you want.
Dedicated Multimedia Controls
A clickable metal roller and the media key allows you to adjust volume and settings on the fly: change brightness, rewind, skip, pause and more, all at the touch of a button.
USB Passthrough Port
No more crawling behind your PC to plug in USB devices. Instead, insert a flash drive, wireless mouse/headset transmitter, phone, or any USB device directly into the keyboard.
Three-Way Cable Routing
Prevent your cable from stretching, pulling, and getting in the way. The frame has built-in channels that allow you to choose from one of three possible places for your cable to exit, keeping your desk tidy.
Dynamic Per-Key RGB Illumination
Millions of color options and reactive typing effects make you the designer of your ultimate setup. Sync up with your other SteelSeries gear for the most gorgeous setup ever.
Customize Everything
SteelSeries Engine unlocks a library of features for all SteelSeries products, so you can customize, sync, and tweak your setup to perfection.
Tech Specs
| Hot Keys | Pause |
|---|---|
| Brand Name | SteelSeries |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Apex 7 TKL |
| Product Name | Apex 7 TKL Mechanical Gaming Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | Mac OS |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 13.99" |
Show all 18 specsShow fewer
| Keyboard/Keypad Width | 17.87" |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.59" |
| Manufacturer Part Number | 64636 |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from STEELSERIES and similar brands


QCK PRO LARGE - CONTROL

QCK PRO LARGE - BALANCE

APEX 3 TKL AQUA - US GAMING KEYBOARD
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.