
California Proposition 65 Warning
APEX 3 TKL US LAYOUT
APEX 3 TKL US LAYOUT
Key Features
- Gaming Keyboard offers a reliable, convenient input/navigation solution
- Cable keyboard/keypad connectivity technology for optimal performance with maximum feasibility
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Offers great resistance against damages caused by water and moisture
- Quickly and easily connect with the xbox
- Plug and Play your gaming keyboard with the Mac and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Outshine the Competition
Engineered in the form factor of choice among esports pros and packed with SteelSeries' cutting edge gaming technology, the Apex 3 TKL will give you an edge on your competition.
Form Factor of Esports Champions
Pros choose TKL keyboards because eliminating the ten-key numpad provides more space for large mouse swipes and allows for better ergonomics while gaming.
Whisper Quiet Gaming Switches
Our new Whisper Quiet gaming switches are designed with durable low friction material for over 20 million silent keypresses.
First-Ever Water Resistant TKL Gaming Keyboard
The Apex 3 TKL is rated IP32 dust and water resistant and built with extra durability to prevent damage from liquids and dust particles, so you can continue to play no matter what happens to your keyboard.
Dedicated Multimedia Controls
A clickable volume roller and media keys help you to easily adjust your settings and on-the-fly, instead of searching through applications and settings. Adjust brightness, rewind, skip, or pause all at the touch of a button.
SteelSeries Engine
Use our software to configure brilliant lighting effects when specific game events happen. Or use the macro editor to easily run advanced key combinations with the click of a button.
Brilliant PrismSync Lighting
Bring RGB to the next level with 8 zones of 16.8 million beautifully crisp colors that can synchronize with other SteelSeries products.
Three-Way Cable Routing
The Apex 3 TKL's frame has 3 built-in channels where the cable can exit the keyboard, keeping your desk tidy and secure.
Gaming-Grade Anti-Ghosting
Every lightning-fast keystroke will register perfectly thanks to anti-ghosting across the most commonly used gaming keys.
Glow Up
Best-in-class affordable products with SteelSeries' cutting-edge innovation and premium performance.
Tech Specs
| Hot Keys | Volume Control |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Brand Name | SteelSeries |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Apex 3 TKL |
| Product Name | APEX 3 TKL Gaming Keyboard |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Color | Black |
| Backlight Type | RGB LED |
| Device Supported | Xbox |
| Platform Supported | PC |
Show all 23 specsShow fewer
| Keyswitch Technology | Membrane |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.91" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.33" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.57" |
| Keyboard/Keypad Features | Water Resistant |
| Manufacturer Part Number | 64831 |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from STEELSERIES and similar brands


QCK PRO LARGE - CONTROL

QCK PRO LARGE - BALANCE

APEX 3 TKL AQUA - US GAMING KEYBOARD
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.