
APEX 3 TKL AQUA - US GAMING KEYBOARD
APEX 3 TKL AQUA - US GAMING KEYBOARD
Key Features
- Provides superior feedback with high stability to provide a productive gaming experience
- The USB interface allows easy connectivity
- Whisper Quiet key switch technology for maximum efficiency with hassle-free convenience
- Quiet Keys keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Quickly and easily connect with the xbox
- Plug and Play your gaming keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built for the needs of gamers with premium features like a compact tenkeyless esports form factor, low friction whisper quiet gaming switches, gaming-grade keys, water and dust resistance for protection against spills and accidents, multimedia controls, and brilliant PrismSync lighting. Now available in a new beautiful Aqua color.
- TKL FORM FACTOR: Compact tenkeyless design is widely used by esport pros and saves precious desk space
- WATER AND DUST RESISTANT: Prevents accidental damage from liquid spills
- 8-ZONE RGB ILLUMINATION: Gorgeous color schemes and reactive effects on a new Aqua edition
- WHISPER-QUIET GAMING SWITCHES: Nearly silent use for 20 million low friction keypresses
- DEDICATED MULTIMEDIA CONTROLS: Adjust volume and settings on the fly
Tech Specs
| Hot Keys | Skip |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Brand Name | SteelSeries |
| Form Factor | Tenkeyless |
| Color Family | Green |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Power Source | USB |
| Product Line | Apex 3 TKL |
| Product Name | Apex 3 TKL Aqua - US |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Anti-ghosting | Yes |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Color | Aqua |
|---|---|
| Backlight Type | RGB LED |
| Keystroke Life | 20 Million Cycle |
| Color Supported | 16.8 Million Colors |
| Device Supported | Xbox |
| Package Contents | <ul><li>Apex 3 TKL Aqua - US</li><li>Product Information Guide</li></ul> |
| Product Material | Polymer |
| Platform Supported | PC |
| Brand Compatibility | Sony |
| Keyswitch Technology | Whisper Quiet |
| Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.91" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.33" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.57" |
| Keyboard/Keypad Features | Customizable Backlighting |
| Manufacturer Part Number | 64933 |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Windows 8.1 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from STEELSERIES and similar brands


QCK PRO LARGE - CONTROL

QCK PRO LARGE - BALANCE

APEX 3 TKL US LAYOUT
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.