
ANTISTATIC WRIST STRAP/ESD BAND - FOR ELECTROSTATIC DISCHARGE TAA
ANTISTATIC WRIST STRAP/ESD BAND - FOR ELECTROSTATIC DISCHARGE TAA
Key Features
- Enjoy the convenience in multi-tasking by keeping your attachable product within hands-reach
- Allows you to control the size of the strap
- yellow color infuses an adequate appearance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Protect sensitive electronics from electrostatic discharge during repairs, assembly, or equipment handling with this TAA-compliant ESD wrist strap.
Consistent ESD Grounding
The wrist strap grounds the user, safely discharging static buildup before it can damage sensitive electronics. A built-in 1MΩ resistor limits current flow to reduce the risk of electric shock. Secure the ground cord using the alligator clip or banana plug, depending on the grounding points available on your workbench.
Adjustable Fit
The anti-static hook and loop strap fits most wrist sizes (5.5 to 8.5in / 14 to 21.6cm), allowing teams to stock a single size across workstations. 360° wrist rotation enables full movement, helping keep the range of motion around the workstation.
Workbench-Friendly Design
Detachable wrist cord allows the user to switch between stations or step away without removing the band. Coiled cable extends up to 5ft /1.5m (when fully extended), allowing for freedom of movement within any static-controlled workspace.
Tech Specs
| Width | 2.2" |
|---|---|
| Height | 1" |
| Length | 25.6" |
| Adjustable | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Shock Resistant |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Wrist Strap |
| Product Type | Wrist Strap |
| Product Color | Yellow |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>Wrist Strap</li><li>1 x Product Documentation</li></ul> |
|---|---|
| Product Material | Polyurethane |
| Attachment Method | Hook & Loop |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Wrist Size | 8.50" |
| Minimum Wrist Size | 5.50" |
| Weight (Approximate) | 0.90 oz |
| Manufacturer Part Number | ESD-WRIST-STRAP |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOOLS from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





