
California Proposition 65 Warning
ANTI STATIC MAT ESD SAFE MAT GROUNDING WIRE ANTI-STATIC MAT
ANTI STATIC MAT ESD SAFE MAT GROUNDING WIRE ANTI-STATIC MAT
Key Features
- Protect sensitive equipment from static damage
- Top technical specifications meet IBM & US military static control standards
- Highest quality static dissipative material-not the ineffective conductive system
- Sits under CPU/VDT and keyboard
- Includes 10ft.(3M) grounding cord
- Dimensions 24 inches (0.60m) x 27.5 inches (0.70)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
StarTech.com's Desktop Anti-Static Mat helps you protect your valuable computer equipment from dangerous static electricity. This high quality anti-static mat is constructed from the highest quality static dissipative material, to ensure safe operation of your equipment.
The anti-static mat meets IBM and US military static control standards and measures 24x27.5in - perfect for placement under the CPU/VDT and keyboard.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Features | Anti-static |
| Mat Width | 27.60" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Mat Length | 23.60" |
| Color Family | Beige |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 24x27.5in Beige Desktop Anti-Static Mat |
| Product Type | Anti-static Mat |
| Mat Thickness | 0.100" |
| Product Color | Beige |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 22 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>1 x 24x27.5in Beige Desktop Anti-Static Mat</li> <li>1 x Grounding Strap with Clip</li> </ul> |
|---|---|
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Application/Usage | Computer Equipment |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | M3013 |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NBPART from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






