
ANGLE-ADJUSTABLE TWIN TABLET STAND FOR 7-10IN TABLETS
ANGLE-ADJUSTABLE TWIN TABLET STAND FOR 7-10IN TABLETS
Key Features
- Two locking tablet holders protect your devices from theft
- Tablets rotate 360 degrees and tilt on flexible hinges
- Display your tablets on the same or opposite sides of stand
- Heavy weighted base for maximum stability
- Steel security cable anchors stand to any permanent fixture
- Compatible with 7 to 10 inch tablets, including iPad mini, iPad Gen. 6 (2018), Galaxy Tab S3 9.7", and more
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This dual tablet security stand displays your two devices one on top of the other for a protected, dual screen workstation. Perfect for points of sale, commercial kitchens, information kiosks, and more, this twin tablet stand features two angle-adjustable tablet holders, each of which rotate 360 degrees for portrait and landscape orientations. These slide-adjustable holders grip your tablets by their corners, locking in place with an included key, and allowing full access to your devices' ports, buttons, and cameras. The flexible hinge on the upper tablet stand allows you to flip the tablet over the top of the central pole, allowing you to display your tablets on the same or opposite sides of the stand. The heavy weighted stand base ensures maximum stability. An included steel security cable locks to a K-slot on the central pole, anchoring the stand at the other end to any permanent fixture.
Tech Specs
| Depth | 8" |
|---|---|
| Width | 8" |
| Height | 18" |
| Features | Weighted Base |
| Brand Name | CTA Digital |
| Manufacturer | CTA Digital, Inc |
| Product Name | Angle-Adjustable Twin Tablet Stand for 7-10 Inch Tablets |
| Product Type | Tablet PC Stand |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Twin tablet Stand</li> <li>2 x Tablet Holder Keys</li> <li>1 x Security Cable</li> <li>2 x Security Cable Keys</li> </ul> |
| Application/Usage | Tablet |
| Weight (Approximate) | 9.76 lb |
| Manufacturer Part Number | PAD-AATTS |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Website Address | http://www.ctadigital.com |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 10" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABPEN from CTA DIGITAL INC. and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


