
AMD RYZEN 7 5700G WITH WRAITH STEALTH COOLER MULS OF 12
AMD RYZEN 7 5700G WITH WRAITH STEALTH COOLER MULS OF 12
Key Features
- The processor features Socket AM4 socket for installation on the PCB
- Ryzen 7 product line processor for your convenience and optimal usage
- 7 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 16 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.80 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
POWER YOUR NEXT GG
Get PCs powered by the world's most advanced processors1 for high frame rates per second and an immersive experience. Good game, indeed.
For gamers, creators, and all-around PC users who want enthusiast-class performance; without the need for a discrete graphics card - look no further than Ryzen™ 5000 G-Series Desktop Processors - The Ultimate Desktop Processor with Graphics.
Tech Specs
| L2 Cache | 4 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 3.80 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Ryzen 7 |
| Product Name | Ryzen 7 Octa-core 5700G 3.8GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 5700G |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Product Family | Ryzen 7 |
Show all 23 specsShow fewer
| Processor Socket | Socket AM4 |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-100000263MPK |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
Related Products
More in AMD-MP from AMD - SOURCING and similar brands
More from AMD - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


