
EPYC 7443P 24C 200W SP3
Request pricing
AMD EPYC 9224 24C 64MB
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Width | 3" |
|---|---|
| Height | 2.8" |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | EPYC |
| Product Name | EPYC 9224 Tetracosa-core 2.5 GHz Server Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 9224 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Product Family | EPYC 9004 |
|---|---|
| Product Series | 9004 |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 48 |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Integrated Graphics | No |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Thermal Design Power | 200 W |
| Manufacturer Part Number | 100-000000939 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
More in AMD-MP from AMD SERVER TRAY and similar brands


Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.