
ALTO KEYS K98M KEYBOARD OFF WHITE
ALTO KEYS K98M KEYBOARD OFF WHITE
Key Features
- Immersive typing with UniCushion: Enjoy a mechanical typewriter keyboard feel-gasket mount absorbs vibrations for smoother keystrokes, delivering comfort and precision for both work and gaming
- Seamlessly smooth typing: This mechanical keyboard features hot-swappable (5) Marble Switches (6) with concave keys, offering smooth, stable, and responsive typing for unmatched precision and all-day comfort
- Bright ideas, day or night: White backlighting and durable keycaps on this full-size keyboard with numpad keeps your workspace functional and stylish, no matter the time
- Customize for productivity: Program Action Keys via Logi Options+ App to tailor the wireless bluetooth keyboard to your needs and boost your productivity with one click to access AI-enhanced features (1)
- Functional and stylish design: The Alto Keys K98M clicky keyboard combines a transparent top case, 98-key layout, and vibrant colors for a practical, stylish, and satisfying tactile typing experience
- Power through the day: Enjoy up to 12 months of wireless use with Bluetooth Low Energy (3) or Logi Bolt USB Receiver, and keep going with USB-C recharging even as you type
- Seamless multi-device connectivity: This mechanical keyboard wireless options includes Bluetooth and Logi Bolt, and is compatible with Windows and macOS delivering versatility for any setup
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Satisfying Sound. Unmatched Feel.
Alto Keys K98M is a wireless customizable mechanical keyboard designed to elevate every moment you spend at your desk. Its innovative UniCushion gasket absorbs vibration, amplifying the rich, satisfying sound of each keystroke. Crafted from premium materials and featuring a distinctive, unique design, the K98M offers customization so you can tailor both look and performance to your style. It turns your workspace into a place of tactile delight and auditory inspiration, where typing becomes a savoring experience.
Tech Specs
| Hot Keys | Action Key |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Brand Name | Logitech |
| Keys Layout | QWERTY |
| Color Family | White |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Logitech |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Alto Keys |
| Product Name | Alto Keys K98M Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Off White |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Model | K98M |
|---|---|
| Number of Keys | 98 |
| Package Contents | <li>Alto Keys K98M Keyboard</li><li> Logi Bolt USB receiver </li><li> USB-C</li><li> IID</li> |
| Product Material | Recycled Plastic |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <p><b>Logi Bolt USB Receiver</b></p> <li>Required: USB-A Port</li><li> Windows 10, 11 or later (1)</li><li> macOS 11 or later (1)</li><li> Linux (2)</li><li> Chrome OS (2)</li> <p><b>Bluetooth®</b> <li>Required: Bluetooth Low Energy</li><li> Windows 10, 11 or later (1)</li><li> macOS 11 or later (1)</li><li> Linux (2)</li><li> Chrome OS (2)</li><li> iPadOS 14 or later (2)</li><li> iOS 14 or later (2)</li><li> Android 9.0 or later (2)</li> <p>(1) Customize device by installing the Logi Options+App available for recent versions of Windows and macOS at app.logi.com.</p> <p>(2) The device's basic functions will be supported without additional drivers for operating systems other than Windows and macOS</p> |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Keyswitch Technology | Linear Mechanical |
| Maximum Battery Life | 1 Year |
| Post-consumer-waste% | 19% |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.79" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.79" |
| Additional Information | <li>Easy-Switch: Connect up to 3 devices and switch between them</li><li> Special Keys: 3 actions keys for customization (AI feature, etc)</li><li> Backlighting: Yes, white color</li><li> Customization app: Supported by Logi Options+ on Windows and macOS only.</li> |
| Keyboard/Keypad Height | 1.56" |
| Keyboard/Keypad Features | Hot-swappable Switches |
| Manufacturer Part Number | 920-013576 |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in KEYCMB from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

