ALOGIC USB-C FUSION MAX 6-IN-1 HUB SPACE GREY
ALOGIC USB-C FUSION MAX 6-IN-1 HUB SPACE GREY
Key Features
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Docking Station provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- 640 MB/s maximum data transfer rate for fast, dependable data transfer with added productivity
- Plug & Play feature for maximum usage efficiency and convenience
- Portable mount docking station offers great flexibility, can be taken and used anywhere
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- 3 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
One Hub. Six More Ports.
The USB-C Fusion MAX 6-in-1 Hub features six ports to extend the connectivity of USB-C enabled phones, tablets, and laptops. Plug in your device to the HDMI port to mirror or extend your screen in Ultra HD, or use the VGA connection for up to 1080p Full HD support. Connect to the USB-C port for up to 100W power delivery pass-thru, or to quickly transfer multimedia files at 5Gbps [USB 3.1 Gen 1]. The Fusion's two USB-A ports [USB3.0] are perfect for popular USB peripherals including keyboards, mice and scanners, and they also support up to 5Gbps data transfer speeds. Ensure your Internet connection is reliable for video meetings with its RJ-45 Gigabit Ethernet port. The Fusion Hub also features an extended USB-C cable that's convenient to use with all types of USB-C devices.
4K [60Hz] Displays and Speedy File Transfers
Extend your Ultra HD screen space with the Fusion. Connect your USB-C devices to the HDMI or VGA ports to mirror or extend external displays, including TVs, monitors or projectors. The Fusion USB-C [USB 3.1 Gen 1] and USB-A [USB 3.0] ports' 5Gbps data transfer speeds are 10 times faster than the USB 2.0 standard, enabling you to transfer and access multimedia content such as video files, albums, and podcasts in seconds.
A Portable Hub that Works Where You Do
The Fusion Hub's small size is especially convenient on small desks or desks with limited available space. Its polished space grey exterior complements modern desks and modern devices, including contemporary iPads and MacBook Pros, or any Windows/Android phones, tablets and laptops. ALOGIC's engineers have designed a slim and lightweight hub that's perfect for staying connected between the office, home, and on the road.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Width | 2.01" |
| Height | 0.55" |
| Length | 4.2" |
| Features | Compact |
| Brand Name | Alogic |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Alogic |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Line | Fusion MAX |
|---|---|
| Product Name | USB-C Fusion MAX 6-in-1 Hub V2 |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <ul> <li>Windows/Android Phones, Tablets and Laptops</li> </ul> <b>Apple Products:</b><br /> <ul> <li>MacBook Pros</li> <li>iPads</li> </ul> |
| Product Color | Space Gray |
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Desktop PC |
| Limited Warranty | 2 Year |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C (5G & 100W PD) |
| USB Power Delivery | 100W |
| Brand Compatibility | Apple |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2.82 oz |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | UCFUPRGVV2-SGR |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Operating System Supported | Android |
| Manufacturer Website Address | http://www.alogic.co |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Number of Displays Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABPEN from ALOGIC and similar brands
More from ALOGIC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




