8PORT KVM MULTI-PLATFORM ANALOG
8PORT KVM MULTI-PLATFORM ANALOG
Key Features
- Out-of-band management
- Troubleshoot servers and diagnose problems in lieu of a working operating system with POST and BIOS-level access to servers.
- Remote device management
- Access servers in remote locations with IP KVM solutions (AP5405), reducing time and money spent locating IT staff to fix problems.
- Scalable Architecture
- Cascade multiple KVM switches for a modular solution that supports multiple platforms, improving flexibility and simplifying future expansion. Please see the user's manual for specific cascading capabilities.
- Hot Pluggable Operation
- Add or remove servers without having to power off the switch.
- Multi-platform Support
- Windows, Sun, Unix and Linux compatible.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The KVM Switch can connect up to 32 switches to provide direct control of 16 computers or control of up to 512 computers through serial connections, using only one keyboard, monitor, and mouse. Automatic scanning feature, Cascading Capabilities, Hot Pluggable Operation, Keep Alive function, Microsoft Intellimouse support, Occupies 1U of rack space, On-Screen Display (OSD) capability, PC mouse/keyboard/video support, Powder coat paint finish, Status Indicator LEDs
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.3" |
| Width | 17" |
| Height | 1.8" |
| Frequency | 60 Hz |
| PS/2 Port | Yes |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Graphic Mode | VGA |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 8 Port Multi-Platform Analog KVM Switch |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Type | KVM Switchbox |
|---|---|
| Compatibility | <ul><li>Microsoft Intellimouse</li><li>Microsoft Intellimouse explorer</li><li>Logitech FirstMouse+</li></ul> |
| Input Voltage | 9 V DC |
| Product Color | Black |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>1 x KVM Switch AP5201 (8 port)</li><li>1 x Configuration cable</li><li>1 x L5-15 to IEC power cable</li><li>2 x Brackets for a 19-inch enclosure</li><li>1 x Installation Manual</li><li>1 x KVM Switch Utility CD</li><li>1 x Warranty card</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Power Consumption | 8 W |
| Platform Supported | PC |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| Minimum Scan Interval | 1 Second |
| Additional Information | <ul><li>The keep-alive feature assures all the keyboard and mouse connections work properly if the KVM Switch loses power temporarily.</li><li>Auto-sensing of KVM station positions for serially-connected installations, which are indicated on the front panel LED.</li><li>Port names automatically reconfigure when the station sequence is changed.</li><li>No software is required; select a computer by using the On-Screen Display (OSD) menu or Hot Key combination.</li><li>AutoScan offers monitoring of connected computers.</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | AP5201 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15 Class A</li><li>ICES Class A: Canadian ICES-003</li><li>VCCI Class A</li><li>AS/NZS 3548 (C-Tick) Class A</li><li>ICES-003</li><li>IEC 60950</li><li>UL 60950</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from APC SCHNEIDER ELECTRIC IT USA and similar brands
RJ45 TO RJ45 SUN/CISCO 10 CROSS CABLE
6FT DVI-DUAL LINK 6FT DVI-DUAL LINK MALE TO MALE
RJ45 TO DB9M S/T CONVERTER
More from APC SCHNEIDER ELECTRIC IT USA
Other products available from this brand

8.2 POWER CABLE CONNECTOR C13 TO C14 120V 208V 230V

6.6FT POWER CORD IEC 320 C19 TO IEC 320 C20

REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE NO. 154

0.6M POWER CORD KIT 6EA LOCKING C13 TO C14 NORTH AMERICA
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.