8GB3600MT/S DDR4 CL16DIMMFURYRENEGADERGB
8GB3600MT/S DDR4 CL16DIMMFURYRENEGADERGB
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 288-pin DDR4-3600/PC4-28800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL16 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Motherboard device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston FURY Renegade DDR4 RGB Memory
Kingston FURY™ Renegade DDR4 RGB is the ideal upgrade for the power-user who wants cutting-edge performance, with stylish RGB in their AMD- or Intel-based system. 10 LEDs create dynamic RGB lighting with Kingston FURY's patented Infrared Sync Technology™ for smooth, coordinated effects. Putting in hours for work or play, crank up your frame rate, improve your workflow, and edit game play in a flash thanks to speeds up to 4600MT/s paired with quick latencies. The intense, stylish two-tone black heat spreader with black PCB is for fun and function to keep your system cool.
Available in single module capacities of 8GB-32GB and kits of 2, 4, and 8 with capacities of 16GB-256GB. Kingston FURY Renegade DDR4 RGB is Ready for AMD Ryzen, and Intel® XMP Certified or XMP Ready.
Features
- Stunning RGB Style
- Patented Kingston FURY™ Infrared Sync Technology™
- Powerful aluminium heat spreader displays smooth RGB effects
- High-speed, low-latency DDR4 performance
- Intel XMP Certified or Ready profiles
- Ready for AMD Ryzen
Tech Specs
| RGB | Yes |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Length | 5.3" |
| Thickness | 326.4 mil |
| Brand Name | Kingston |
| CAS Latency | CL16 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 8 GB |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Product Line | FURY Renegade |
| Product Name | FURY Renegade 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Type | RAM Module |
|---|---|
| Compatibility | <p><b>Motherboards:</b></p><ul><li> AMD Ryzen</li><li> Intel XMP</li></ul> |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Product Family | FURY Renegade |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Device Supported | Motherboard |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Manufacturer Part Number | KF436C16RB2A/8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STDMEM from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK and similar brands
4GB 1600MHZ DDR3L DIMM CL11 1.35V

4GB 3200MHZ DDR4 NON-ECC CL22 DIMM 1RX16
8GB 1600MHZ DDR3L DIMM CL11 1.35V
More from KINGSTON D4/D5 DESKTOP/NOTEBOOK
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


