8GB 1X8GB 2400MHZ DDR4 C14 VENGEANCE LPX BLACK
8GB 1X8GB 2400MHZ DDR4 C14 VENGEANCE LPX BLACK
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2400 MHz memory speed with CL14 latency will run them smoothly
- 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL14 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for high-performance overclocking on Intel X99 motherboards
Vengeance LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the eight-layer PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom. Each IC is individually screened for performance potential.
The DDR4 form factor is optimized for the latest Intel X99 Series motherboards and offers higher frequencies, greater bandwidth, and lower power consumption than DDR3 modules. Vengeance LPX DDR4 modules are compatibility-tested across X99 Series motherboards for reliably fast performance. There's XMP 2.0 support for trouble-free automatic overclocking. And, they're available in multiple colors to match your motherboard, your components, or just your style.
Tech Specs
| Brand Name | Corsair |
|---|---|
| CAS Latency | CL14 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 8 GB |
| Manufacturer | Corsair |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Product Line | Vengeance LPX |
| Product Name | Vengeance LPX 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Compatibility | Intel X99 Motherboard |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Family | Vengeance LPX |
|---|---|
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Manufacturer Part Number | CMK8GX4M1A2400C14 |
| Manufacturer Website Address | http://www.corsair.com/us/ |
Related Products
More in STDMEM from CORSAIR XMS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.