8BAY NAS/ISCSI IP-SAN RYZEN V1000 4C/8T 2.2GHZ 4GB DDR4 RAM
8BAY NAS/ISCSI IP-SAN RYZEN V1000 4C/8T 2.2GHZ 4GB DDR4 RAM
Key Features
- SAN/NAS Storage System offers maximum storage efficiency and convenience
- Holds up to 8 HDDs to let you expand limitlessly
- Through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, jbod), RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
- DDR4 SDRAM memory technology for dependable data storage with maximum usability
- Ryzen processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Rack-mountable form factor for added reliability and dependability
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- It's quts hero h5.0.0 operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Short Depth Rackmount dual-2.5GbE NAS. Powered by a Quad-core AMD Ryzen™ processor, supporting 10/25GbE or M.2 SSD caching PCIe expandability for virtual applications
(Supports QTS or QuTS hero operating systems)
The compact 2U rackmount TS-873AeU-RP combines an AMD Ryzen™ V1000 series V1500B quad-core/eight-thread 2.2 GHz processor and dual-2.5GbE connectivity in one chassis. Compared to its previous generation, the TS-873AeU-RP is enhanced with two M.2 PCIe Gen3 x 1 ports for NVMe SSD cache acceleration or Edge TPU empowered AI image recognition. Cutting-edge hardware integrated with comprehensive software solutions makes the TS-873AeU-RP the preeminent choice to tackle resource-demanding applications and tasks, such as virtual machines or intensive multi-user access. The space-efficient short depth design of only 11.7 inches (297.4 mm) makes it easy to install in small media cabinets or places with a lot of cabling. The TS-873AeU-RP also features two redundant power supplies to ensure maximum system uptime.
- Dual-2.5GbE connectivity
Features two 2.5GbE ports. Up to 5 Gbps transfer speeds can be achieved by using port trunking.
- PCIe expandability
Features one PCIe Gen3 x 8 port. Add extra functionality with PCIe cards, including 10/25GbE ports, QM2, or Fibre Channel.
- Optimized SSD performance
Features two M.2 PCIe Gen3 ports to install NVMe SSDs and empower Qtier™ and SSD caching technology.
- Hybrid cloud storage
Supports block-based and file-based cloud storage gateways with local caching for low-latency access to cloud data.
- Virtual machine applications
Host multiple virtual machines and containers to run a wide range of applications.
- 2U Short depth design
The rackmount NAS has a short-depth design of only 30 cm. It is perfectly suited for installation in a compact rack, or places with a lot of cabling.
2U Short depth design for up to 38% reduction in size
The 2U rackmount TS-873AeU-RP has a short depth design of only 11.7 inches (297.4 mm), making it an excellent choice for smaller racks, wall-mount AV rack cabinets, and network rack cabinets. The space saved by the short depth design can be reserved for cabling or ventilation. The TS-873AeU-RP is space-saving for flexible deployment and is especially suitable for multiple locations and applications including offices, audiovisual rooms, and security surveillance recording.
Tech Specs
| Depth | 11.7" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 3.5" |
| Protocols | L2TP |
| Brand Name | QNAP |
| Form Factor | Rack-mountable |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Rack Height | 2U |
| Manufacturer | QNAP Systems |
| Product Name | TS-873AEU-RP-4G SAN/NAS Storage System |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Product Model | TS-873AEU-RP-4G |
Show all 44 specsShow fewer
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
|---|---|
| Processor Type | Ryzen |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | V1500B |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Operating System | QuTS hero h5.0.0 |
| Package Contents | <ul> <li>TS-873AEU-RP-4G SAN/NAS Storage System</li> <li>1 x Ethernet Cable </li> <li>2 x Power Cords</li> <li>32 x Flat Head Screw (for 3.5" HDD) </li> <li>24 x Flat Head Screw (for 2.5" HDD) </li> <li>Quick Installation Guide (QIG)</li> </ul> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | PCI Express 3.0 x8 |
| Weight (Approximate) | 17.97 lb |
| Flash Memory Capacity | 5 GB |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Manufacturer Part Number | TS-873AEU-RP-4G-US |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 8 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qnap.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Hard Drives Supported | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NAS-DS from QNAP and similar brands

2TB LINKSTATION 210 NAS GIGABIT PERSONAL CLOUD STORAGE MEDIA SERVER

ROCSECURE EX31 2TB 5400 RPM ENCYPTED PORTABLE DRIVE 3XTOKEN KEY

4TB LINKSTATION 210 NAS GIGABIT PERSONAL CLOUD STORAGE MEDIA SERVER
More from QNAP
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
