California Proposition 65 Warning
86IN LCD STRETCH MNTR 58:9 500NIT 24/7 LAND/PORT HDMI DP
86IN LCD STRETCH MNTR 58:9 500NIT 24/7 LAND/PORT HDMI DP
Key Features
- IPS Display with wide viewing angle so customers can see from virtually anywhere
- Life time of 50,000 hrs. & can operate 24/7
- Built-in Wi-Fi
- Portrait or landscape, tile mode, 4PBP to create the best customer experience
- IP5X Durability Rating
- Compatible with LG SuperSign CMS and other LG software
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ultra Stretch Signage, 58:9 Space-Fitting Wide Screen
The 86BH5F is the most suitable display for delivering new forms of advertising and multiplexed information in a 58:9 widescreen format. It can bring unused & leftover space to life by being installed without restriction.
58:9 Extended Wide Format
It is a unique wide screen with 58:9 bar type which provides much more flexibility in playing content than the conventional display of 16:9 ratio.
Ultra HD Resolution (3,840 x 600)
Ultra HD resolution delivers an immersive viewing experience with vivid colors and clear images.
Multi Screen Mode with 4PBP
The Picture-by-Picture (PBP) feature allows you to show multi content in one single display by up-to four parts. It is very useful and convenient to deliver various advertisements or pieces of information at the same time without calibration.
Tiled Scene with Immersive View
The 86BH5F can show a tiled scene by up to 15 × 15 configuration. This will be the best choice if you want to use a large screen, or provide visual impact to your customers in a different way.
IP5x Certified Design
The IP5x Dust-Proof Certification ensures that the product is completely protected from dust, eliminating the risk of performance degradation.
User-Friendly UX
The 86BH5F is equipped with a user-friendly UX to simplify approach flows, groups similar functions together, and adopts an intuitive GUI for ease of use. When using the display in portrait mode, OSD can also be adjusted accordingly.
LAN Daisy Chain Management
By using this daisy-chained network feature, you can execute commands such as controlling, monitoring and even updating firmware.
Real-Time Monitoring with ConnectedCare
Easier and faster maintenance are available with our optional cloud service solution ConnectedCare. It remotely manages the status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, ensuring the stable operation of clients' businesses.
Tech Specs
| Depth | 3.2" |
|---|---|
| Width | 85" |
| Height | 13.7" |
| DVI-D In | Yes |
| Features | Picture by Picture (PbP) |
| Speakers | No |
| Bluetooth | No |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 500 Nit |
| USB Type-C | No |
| Bezel Color | Black |
| Color Depth | 10-bit |
Show all 71 specsShow fewer
| Color Gamut | 72% NTSC |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 58:9 |
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| HDCP Version | 1.4/2.2 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 86BH5F-M Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | 86BH5F-M |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| TAA Compliant | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| DisplayPort In | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Infrared Output | No |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Operating System | webOS 4.0 |
| Package Contents | <li>Remote Controller (including battery 2ea)</li><li> Power Cord</li><li> DP cable</li><li> RS-232C Cable</li><li> IR/Light sensor receiver</li><li> Manual</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Power Consumption | 240 W |
| Display Resolution | 3840 x 600 |
| DisplayPort Output | Yes |
| Multi-touch Screen | No |
| Compatible Software | SuperSign |
| Country of Assembly | South Korea |
| VESA Mount Standard | 600 x 200 |
| Viewable Screen Size | 86" |
| Weight (Approximate) | 45.20 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,100:1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Additional Information | <li>Surface Treatment (Hard Coating) : No</li> <li>Surface Treatment (Anti Glare) : No</li> <li>Anti-Reflective : No</li> <li>Transparency : No</li> <li>Internal Memory : 8 GB (eMMC)</li> <li>Cisco Certified Compatibility : No</li> <li>BTU Heat Generation (Typ.) : 751 BTU</li> <li>Direct Sunlight : No</li> <li>Bezel Width (Off Bezel) : T: 5.9 mm, R/L: 4.4 mm, B: 5.9 mm</li> <li>External Speaker Out (3.5 mm) : No</li> <li>Power Loop Out : No</li> <li>HDMI Out : No</li> <li>Power Loop In : No</li> <li>RGB In : No</li> <li>Power In (DC From External PWR Box) : No</li> <li>Anti-Reflective Coating : No</li> <li>Heater : No</li> <li>Anti-Reflective Film : No</li> <li>Heat Dissipation : No</li> <li>Degree of Protection : No</li> <li>OPS Power Built-in : No</li> <li>OPS Compatible : No</li> <li>SI Server Setting : No</li> <li>Idiom® : No</li> <li>UL Certification : No</li> <li>DisplayPort In : Yes (x1) HDCP 2.2/1.3</li> <li>IR In (3.5 mm) : Yes</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin) : Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) : No</li> <li>RS-232C Out (3.5 mm) : Yes (x1)</li> <li>Power Type : Built-in Power</li> <li>Local Key Operation: Yes</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 500,000:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Maximum Heat Generation | 864.1 kJ |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Power Consumption (DPM) | 0.5W |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 86BH5F-M |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Certifications & Standards | <li>FCC: EMC Class A</li> <li>CE Marking (Regulatory): Yes</li> |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP5X |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| On Screen Display (OSD) Languages | Chinese |
| Image Sticking Minimization (ISM) Method | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from LG COMMERCIAL LFD and similar brands

32IN 1920X1080 LCD WEBOS4.0 400NIT HDMI DP VGA LAND PORT 24 7

43IN LCD 3840X2160 4K MNTR 500NIT HDMI DP DVI WI-FI WEBOS6.0
43IN LCD 3840X2160 4K 24/7 MNTR HDMI DP WEBOS6.0 500NIT LAND/PORT
More from LG COMMERCIAL LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


