California Proposition 65 Warning
85IN QET STANDALONE DISPLAY CRYSTAL UHD 300NIT 16/7 TAA
85IN QET STANDALONE DISPLAY CRYSTAL UHD 300NIT 16/7 TAA
Key Features
- Engage customers with lifelike UHD images
- Deliver UHD-level picture quality even with lower resolution content through Crystal Processor 4K
- Easily manage display content with MagicINFO Lite solution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Upgrade your business with efficient digital displays.
- Engage customers with lifelike UHD images
- Deliver UHD-level picture quality even with lower resolution content through Crystal Processor 4K
- Easily manage display content with MagicINFO Lite solution
Features
Upgrade your business with efficient digital displays
Samsung's QET series features intelligent upscaling technology that displays all content in eye-catching UHD resolution along with a boundless design and simple content management features.
Incredible UHD picture quality
Samsung's QET series is able to capture customer attention by providing an incredibly clear picture, showcasing lifelike images in advanced picture quality than ever before.
Crystal Display
Samsung's QET series features a Crystal Display which optimizes color tones without distortion, ensuring each backlight unit is fine-tuned to match each color filter and create a clear native white.
Crystal Processor 4K
Intelligent UHD upscaling technology, made possibly by Samsung's Crystal Processor 4K, allows content developed at a lower resolution to be elevated to UHD-level quality. It also performs edge restoration and noise reduction to optimize on-screen text and imagery.
Boundless design for an immersive experience
The boundless design of the display is optimized to allow the viewer to be completely immersed by content and the display seamlessly integrates into any business environment.
Integrated content management solution
With a range of on-demand images and videos, MagicINFO Lite Player makes content management easier than ever before. New content can be added from a personal computer or USB drive by connecting directly to the display.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.1" |
| Width | 74.8" |
| Height | 42.8" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Samsung |
| Brightness | 300 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Bezel Width | 0.12" |
| Color Gamut | 72% NTSC |
Show all 39 specsShow fewer
| Pixel Pitch | 14.6 mil |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | QE85T Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | QE85T |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A72 |
| Product Family | QET |
| Product Series | QET |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Standard Memory | 2 GB |
| Operating System | VDLinux |
| Package Contents | <ul> <li>QE85T Digital Signage Display</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>Power Cord</li> <li>Remote Controller</li> <li>Batteries</li> </ul> |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Number of Screens | 1 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Weight (Approximate) | 91.49 lb |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Dynamic Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | QE85T |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-TV from SAMSUNG COMMERCIAL LARGE FORMAT and similar brands
50IN CRYSTAL UHD DISPLAY 300 NIT 16/7
55IN CRYSTAL UHD DISPLAY 300 NIT 16/7

43IN COMMERCIAL 4K UHD DISPLAY 350 NIT TAA
More from SAMSUNG COMMERCIAL LARGE FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


