802.11N OUTDOOR ACCESS POINT W/ISA100 GATEWAY AC B REG DOM
802.11N OUTDOOR ACCESS POINT W/ISA100 GATEWAY AC B REG DOM
Key Features
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 300 Mbit/s wireless transmission speed provides better reception, and dependable connectivity with maximum productivity
- With IEEE 802.11n network technology and data transfer rate of up to 300 Mbit/s, enjoy superior HD media playback and lag-free gaming
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Pole-mountable form factor offers comfortable usage for a longer duration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco® Aironet® 1552S Outdoor Access Point is the latest model in the Cisco Aironet 1550 Series. The 1552S merges the ruggedized outdoor 802.11n access point with an integrated, ISA100-compliant backbone router to provide a seamless solution for wireless sensor networks. The ISA100.11a radio has been designated specifically for mission-critical wireless connectivity to industrial sensor equipment. With an ISA100.11a radio integrated in an 802.11n-based access point, a single solution addresses the growing need for wireless mobility while also providing mission-critical connectivity for industrial sensing and monitoring equipment, such as gauges for water treatment plants, sensors for chemical plants, and vibration monitoring solutions for oil rigs.
This allows customers to combine business use cases, such as:
- Monitoring a chemical treatment plant while providing onsite security via wireless video surveillance
- Monitoring the equipment and gauges on an oil rig while an onsite worker downloads schematics, blueprints, or work instructions to a handheld Wi-Fi tablet
- Providing real-time information to an onsite engineer about changes to processes and equipment so that abnormalities can be dealt with immediately
The Cisco Aironet 1552S Access Point is also Class 1, Div 2/Zone 2 hazardous location certified. This means it is designed specifically for hazardous environments like oil and gas refineries, chemical plants, mining pits, and manufacturing facilities. The 1552S offers a single-box solution rather than requiring two separate wireless networks―one for 802.11n and one for ISA100 sensor networks.
By eliminating the extra power and network connections, which can be expensive to deploy in hazardous locations, the 1552S saves costs by reducing deployment times while offering a flexible, secure, and scalable mesh network for high-performance wireless coverage for both Wi-Fi clients and ISA100.11a field instruments across large facilities. With all these benefits, the Cisco Aironet 1552S Outdoor Access Point can improve overall plant reliability, safety, and profitability.Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Depth | 7.8" |
| Width | 12" |
| Height | 6.4" |
| Powerline | No |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Pole-mountable |
| PoE PD Port | Yes |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Line | Aironet |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Name | Aironet 1552S Wireless Access Point |
|---|---|
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Model | 1552S |
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Product Family | Aironet 1550 |
| Product Series | 1550 |
| MIMO Technology | Yes |
| Management Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 17.64 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Beamforming Technology | Yes |
| Manufacturer Part Number | AIR-CAP1552SA-B-K9 |
| Number of External Antennas | 3 |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from CISCO - HW WIRELESS and similar brands
CATALYST 9115AX SERIES LICS REQUIRED
CATALYST 9120AX SERIES WIRELESS ACCESS POINT

ELA CATALYST 9164I AP W6E TRI-BAND 4X4 W/ REG-B
More from CISCO - HW WIRELESS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


