802.11AC AP W/ CLEANAIR 3X4:3SS EXT ANT UNIVERSAL CONFIG
802.11AC AP W/ CLEANAIR 3X4:3SS EXT ANT UNIVERSAL CONFIG
Key Features
- Provide your business with a wireless solution that ensures a speedy and steady data transfer rate
- 1.27 Gbit/s wireless transmission speed is ideal for fast data transfer with maximum reliability
- This wireless access point uses IEEE 802.11ac technology with steadfast speed of up to 1.27 Gbit/s for optimal wireless signals
- Ethernet port provides Ethernet connections for fast data transfer and large file transfers between your access point and wired network
- Its management capability provides efficient control over setup and configuration of your network
- Ceiling Mountable form factor ensures maximum comfort and pain, fatigue-free usage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco Aironet 2700 Series of Wi-Fi access points (APs) delivers industry-leading 802.11ac performance at a price point ideal for plugging capacity and coverage gaps in dense indoor environments. The Aironet 2700 Series extends 802.11ac speed and features to a new generation of smartphones, tablets, and high-performance laptops now shipping with the faster, 802.11ac Wi-Fi radios.
The Aironet 2700 series supports 802.11ac "Wave 1" In its first implementation, providing a theoretical connection rate of up to 1.3 Gbps. That's roughly triple the rates offered by today's high-end 802.11n APs. The boost helps you stay ahead of the performance and bandwidth expectations of today's mobile worker, who usually uses multiple Wi-Fi devices instead of just one. As such, users are adding proportionally larger traffic loads to the wireless LAN, which has outpaced Ethernet as the default enterprise access network.
Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Depth | 8.7" |
| Width | 8.7" |
| Height | 2" |
| Powerline | No |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Line | Aironet |
| Product Name | Aironet 2702E Wireless Access Point |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Type | Wireless Access Point |
|---|---|
| Product Model | 2702E |
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Product Family | Aironet 2700 |
| Product Series | 2700 |
| MIMO Technology | Yes |
| Management Port | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Manufacturer Part Number | AIR-AP2702E-UXK9C |
| Wireless Transmission Speed | 1.27 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from CISCO - HW WIRELESS and similar brands
CATALYST 9115AX SERIES LICS REQUIRED
CATALYST 9120AX SERIES WIRELESS ACCESS POINT

ELA CATALYST 9164I AP W6E TRI-BAND 4X4 W/ REG-B
More from CISCO - HW WIRELESS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


