
800 G4-MINI I7-8700T REFURB 16G 256SSD W11P GR A
800 G4-MINI I7-8700T REFURB 16G 256SSD W11P GR A
Key Features
- Intel Core i7 2.40 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Small Form Factor form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy terrific computing moments at home or at work using this reliable refurbished Mini PC from HP. This EliteDesk 800 G4 Refurbished Mini PC lets you use its impressive Intel 8th generation Hexa Core i7-8700T 2.4GHz processor when managing simple to complex workloads.
It is backed up by 16GB DDR4 memory for excellent and efficient task handling. This desktop PC possesses a 256GB solid state drive so you don't have to worry regarding your data storage. Windows 11 Professional 64bit OS is key to keeping your files up to date. Buy this HP EliteDesk 800 G4 Refurbished Mini PC today!
Tech Specs
| Chipset | Intel |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G4 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
Show all 49 specsShow fewer
| Maximum Memory | 64 GB |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | EliteDesk 800 G4 |
| Product Series | 800 G4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i7-8700T |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>EliteDesk 800 G4 Desktop Computer</li><li>New black generic 107 key USB keyboard & mouse</li><li>65W AC Adapter</li> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1 x USB C |
| Memory Card Reader | No |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| Manufacturer Part Number | J1-800G4MA16 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


