8 PORT T1/E1 MGT MUX - 1G FIBER SC SM SF 1550/1310NM 20KM 2XAC PWR
8 PORT T1/E1 MGT MUX - 1G FIBER SC SM SF 1550/1310NM 20KM 2XAC PWR
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The iConverter T1/E1 MUX/M multiplexes up to sixteen T1 or E1 circuits and one 10/100/1000 Ethernet service onto a fiber optic transport link, and features remotely managed testing and configuration capabilities.
The iConverter T1/E1 MUX/M operates in a back-to-back configuration, and can be used in applications such as multiple T1/E1 extension, mobile backhaul and building-to-building PBX connectivity.
The T1/E1 copper interfaces are available in 4, 8, 12 or 16 RJ-48 port configurations for balanced T1/E1 applications. Optional adapter cables are available to convert each RJ-48 interface to a BNC interface for unbalanced E1 transport applications.
Tech Specs
| Depth | 9" |
|---|---|
| Width | 17.2" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Product Line | iConverter |
| Product Name | iConverter Multiplexer |
| Product Type | Data Multiplexer |
| Management Port | Yes |
| Package Contents | <ul><li>iConverter Multiplexer</li><li>2 x Power Supply (AC)</li><li>2 x 4-Port Multiplexer Modules</li></ul> |
Show all 24 specsShow fewer
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of SC Ports | 1 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 2431-1-22 |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Network Technology Supported | 1000Base-X |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
Related Products
More in MUX-CP from OMNITRON SYSTEMS and similar brands

ADDON 19-INCH PATCH PANEL 12 OPEN LGX CASSETTE BAYS
CHANNEL DWDM 1U 19IN MUX/DEMUX

CHANNEL DWDM 4U 19IN MUX/DEMUX
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.