
8-PORT MULTIGIGABIT 2.5GBPS UNMANAGED SWITCH
8-PORT MULTIGIGABIT 2.5GBPS UNMANAGED SWITCH
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Expand your network capacity with the help of 8 networking ports and transfer your data quickly and easily
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DMS-105 5-Port Multi-Gigabit Unmanaged Switch is ideally suited for Small Office Home Office (SOHO) environments. With a durable design, silent operation, and plug-and-play functionality, the DMS-105 switch can be easily set up and be placed in almost any location where network connectivity is required. Support for IEEE 802.3az Energy-Efficient Ethernet (EEE), 802.1p Quality of Service (QoS), and multi-Gigabit Ethernet connection speeds provide advanced features in a compact package.
Integrated Networking
The DMS-105 switch uses auto-sensing ports, providing a small workgroup to flexibly connect Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit and 2.5 Gigabit devices to create an integrated network. These ports detect the network speed via auto-negotiation allowing you to get the maximum speed possible for each device connected to your network.
Simplified Installation
All of the ports on the DMS-105 switch supports automatic MDI/MDIX crossover, eliminating the need for crossover cables. Each port can be plugged in directly to a server, hub, router, or switch using regular straight-through twisted-pair Ethernet cables. In addition, the DMS-105 switch features multiple front, easy-to-access Ethernet ports with LED indicators per port to easily distinguish link status
Tech Specs
| Depth | 5.7" |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Height | 1.1" |
| Features | Fanless |
| Brand Name | D-Link |
| Manageable | No |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | 8-Port Multi-Gigabit Unmanaged Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 12 V |
| Product Model | DMS-108 |
Show all 27 specsShow fewer
| Layer Supported | 2 |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Network |
| Power Consumption | 8.59 W |
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.1p |
| Weight (Approximate) | 12.10 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DMS-108 |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x 2.5 Gigabit Ethernet Network Port |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from D-LINK SYSTEMS INC and similar brands


5-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

5PORT GIG ETHERNET SWITCH METAL CAPACITY 10GBPS MDI/MDIX WALL MNT

8-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.