8-PORT GIGABIT ETHERNET SWITCH .
8-PORT GIGABIT ETHERNET SWITCH .
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Expand your network capacity with the help of 8 networking ports and transfer your data quickly and easily
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- With Wall mounting feature, you can conveniently install the switch while keeping the wires and cables organized
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Full Gigabit Port, Full Speed Connection
Equipped with 8 GE, the transmission rate of up to 2000Mbps in full duplex mode, with higher bandwidth processing capacity, can effectively solve the problems of video delay and picture loss in HD monitoring environment, easily loaded 400W HD surveillance cameras.
Small And Exquisite, Save More Space
124mm*59mm*23mm super mini body, save more space. It also supports wall mount that can be placed anywhere.
Plug And Play, Convenient Networking
Each port supports MDI/MDIX auto-flip. Plug in the networkcable to access the Internet, without unnecessary Settings, simple and convenient.
Wide Application
It is compatible with network devices such as surveillance cameras, computers, printers, smart TVs, and smart game consoles to better meet the networking requirements of enterprises and household environments.
Tech Specs
| Width | 2.3" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 4.9" |
| Features | Plug and Play |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Tenda |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Tenda Technology Inc |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | 8-Port Gigabit Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 230 V AC |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | SG108M |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Application/Usage | Camera |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3 |
| Manufacturer Part Number | SG108M |
| Maximum Data Transfer Rate | 125 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x 10/100/1000Base-T Gigabit Ethernet RJ-45 Network Port |
| Manufacturer Website Address | http://www.tendaus.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
Related Products
More in STD-SW from TENDA TECHNOLOGY and similar brands
MINI DESKTOP SWTICH 5PORT 5/10/100M PLASTIC CASE
5-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH
SMART SWITCH ENERGY MONITORING
More from TENDA TECHNOLOGY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


