
7080-MICRO I5-10500T REFURB 32G 512NVM W11P GR A
7080-MICRO I5-10500T REFURB 32G 512NVM W11P GR A
Key Features
- Intel Core i5 2.30 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 32 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Micro PC form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
- Desktop Computer with business supports application usage through efficient task handling designed for smooth workflow execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high-performance computing solutions, choose the Recertified Dell OptiPlex 7080 Micro PC. This PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of Intel Core i5-10500T 2.3GHz processor and 32GB of DDR4 memory. This is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Saving the necessary files, documents, and other important data is easy with its fast 512GB M.2 NVMe solid state drive. This very reliable Micro form factor computer with Windows 11 Pro lets you access online contents without any flaw thanks to its Gigabit Ethernet. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. The Recertified Dell OptiPlex 7080 Micro PC is your ideal computing machine.
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 1.4" |
| Height | 7" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Micro PC |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Name | OptiPlex 7080 Desktop Computer |
Show all 52 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Product Model | 7080 |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | OptiPlex 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Processor Model | i5-10500T |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>OptiPlex 7080 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | (1) USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | J1-7080MA09 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Additional Warranty Information | <li>2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems</li><li>For any issues contact: Customer Service: service@joysystems.com / 732-907-1593</li> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


