6X6 CEILING ADAPTER WITH 1.5IN NPT WELDED COUPLER
6X6 CEILING ADAPTER WITH 1.5IN NPT WELDED COUPLER
Key Features
- Mounting Adapter offers a reliable, convenient mounting solution
- Sustains a maximum load capacity of 500 lb
- Flexible feature for maximum productivity with added dependability
- Indoor application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 6" x 6" adapter plate has a 1-1/2" threaded coupling for national tapered pipe. It is used in conjunction with one of our 1-1/2" single-pipe adjustable-height suspension adapters (ASA-2446 or AST-2446) for drop distances of more than 3'10". Pipe coupling is slotted for safely routing signal cable through pipe interior.
Tech Specs
| Width | 6" |
|---|---|
| Height | 6" |
| Features | Flexible |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | 6" x 6" Ceiling Adapter Plate |
| Product Type | Mounting Adapter |
| Compatibility | <b>Premier Mounts Adjustable-height Suspension Adapters:</b> <ul> <li>APP-1321</li> <li>APP-2446</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | PP-5 |
| Application/Usage | Indoor |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 16 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Manufacturer Part Number | PP5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Related Products
More in PJ-MNT from PREMIER MOUNTS and similar brands

WHITE 2IN ESCUTCHEON RING WITH BUILT-IN HOLE CUTTER
4IN WHT PRE-CUT NPT WITH CABLE OUTLET
4IN PIPE BLACK WITH OUTLET ADAPTS TO 1.5IN NPT
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


