
6PK WRISTBAND SYNTH DT 1X11IN ULTRA SOFT COATED PERM ADHESIVE
6PK WRISTBAND SYNTH DT 1X11IN ULTRA SOFT COATED PERM ADHESIVE
Key Features
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Made with durable material
- Label works with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Latex-free feature for maximum efficiency and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Softest Direct Thermal Wristband in the Market
Z-Band UltraSoft WristbandsHealthcare providers can take a softer approach to patient identification with Zebra's patent-pending Z-Band UltraSoft direct thermal adhesive wristband. Featuring a soft, flexible material, Z-Band UltraSoft is the softest direct thermal wristband in the market. Z-Band UltraSoft also offers excellent resistance to most hand sanitizers, supporting patient safety by ensuring readable text and scannable barcodes for up to 14 days.
The Zebra® Z-Band UltraSoft direct thermal wristbands allow you to print patient information and barcodes directly on the wristbands.
A barcode that fails to scan or requires repeated attempts to scan jeopardizes patient safety and staff productivity. Zebra's Supplies Research and Development team tested the image durability of Z-Band direct thermal wristbands to ensure optimum image durability and scanning performance.
Zebra Z-Band wristbands are up to six times more durable against common hand sanitizers than the leading competitor.
Tech Specs
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Features | Perforated |
| Finishing | Silver |
| Brand Name | Zebra |
| Label Width | 1" |
| Color Family | White |
| Label Length | 11" |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Line | Z-Band UltraSoft |
| Product Name | Z-Band UltraSoft Wristband Cartridge Kit (White) |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Adhesive Type | Water Based |
Show all 23 specsShow fewer
| Compatibility | <b>Zebra Printers:</b><br /> <ul> <li>HC100 Desktop</li> <li>ZD510-HC Wristband</li> <li>ZD410</li> <li>ZD620D</li> </ul> |
|---|---|
| Product Color | White |
| TAA Compliant | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Product Material | Synthetic |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Total Number of Labels | 1050 |
| Manufacturer Part Number | 10015355K |
| Number of Labels per Roll | 175 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Number of Labels per Cartridge | 175 |
Related Products
More in BC-SP from ZEBRA PRINT S2 - WRISTBANDS and similar brands


4PK Z-BAND FUN 1X10IN GREEN
WRISTBAND POLYPRO 1X7IN DT ZBAND COATED PERM ADHSV 1IN PRINTED
6PK 1.0 X 11.0 WRISTBAND 1INC
More from ZEBRA PRINT S2 - WRISTBANDS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

