6PK SHIELDED CAT6A KEYSTONE JACKS
6PK SHIELDED CAT6A KEYSTONE JACKS
Key Features
- 6-pack of Cat6A tool-less keystone jacks
- 180° angle termination design
- Cat6A for steady connection to copper Gigabit & 10G switches
- Compatible with Cat5e, Cat6 and Cat6A cabling
- Color-coded labeling for T568A and T568B wiring schemes
- Gold-plated contacts for improve conductivity and corrosion resistance
- Use with TC-KP24S or TC-KP48S shielded blank keystone patch panel (sold separately)
- NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
TRENDnet's Shielded Cat6A Keystone Jack - 6-Pack, model TC-K06C6A includes six Cat6A shielded keystone jacks for use with TRENDnet's TC-KP24S blank shielded keystone patch panel. These metal keystone jacks are designed for gigabit and 10G copper Ethernet network applications. Each shielded keystone jack is designed for use with Cat6A shielded cabling, which eliminates EMI and crosstalk ensuring peak performance and data integrity. These shielded Cat6A keystone jacks feature a convenient tool-less design with T568A and T568B color-coded labeling for easy cable termination.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.7" |
| Length | 1.5" |
| Features | RF Protection |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | TRENDnet |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Product Name | Shielded Cat6A Keystone Jack - 6-Pack |
| Product Type | Network Connector |
| Compatibility | <p>TRENDnet TC-KP24S/TC-KP48S Shielded Blank Keystone Patch Panel</p> |
| Product Model | TC-K06C6A |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 25 specsShow fewer
| Connector Type | RJ-45 Network - Female |
|---|---|
| Contact Plating | Gold |
| Connector Gender | Female |
| Material Details | <p>Metal - Housing </p> |
| Package Contents | <ul><li>Shielded Cat6A Keystone Jack - 6-Pack</li><li>6 x Cable Ties</li><li>Quick Installation Guide</li></ul> |
| Product Material | Metal |
| Connector Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 6 Pack |
| Weight (Approximate) | 0.92 oz |
| Manufacturer Part Number | TC-K06C6A |
| Packaged Quantity Condition | Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.trendnet.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in IP-PH from TRENDNET - BUSINESS CLASS and similar brands
CISCO 800 USB CABLE WITH WW WALL CHARGER
TOOLLESS KEYSTONE JACK CAT6A WALLPLATES / PATCH PANELS GRAY TAA

PLY VVX 150-450 CCX400 PSU5V/3A
More from TRENDNET - BUSINESS CLASS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


