6IN BOOST CHARGE LIGHTNING TO USB-A CABLE
6IN BOOST CHARGE LIGHTNING TO USB-A CABLE
Key Features
- Transferring data is not a big deal! Transfer your valuable data with ease
- Hot-pluggable USB port for a quick connection
- iPad device supported according to your requirements with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Charge your Apple devices, sync music or photos to a laptop, and transfer data from any USB-A port with reliable MFi-certified lightning cable that you can use at home, work, or on-the-go. Tested to withstand 8,000+ bends, you'll connect with confidence without having to worry about breakage.
MULTIPLE LENGTHS AND COLORSAvailable in lengths of 3M/9.8FT, 2M/6.6FT, 1M/3.3FT, and 15CM/6IN, these USB-A to lightning iPhone cables are great when you need a charge from an outlet all the way across the room, or just want to connect your device to the power bank in your bag or pocket. They come in black and white to match your environment. The 1M/3.3FT length also comes in midnight green.
At a Glance:
- Available in 3M/9.8FT, 2M/6.6FT, 1M/3.3FT, and 15CM/6IN
- MFi certified for peace of mind
- Tested to withstand 8,000+ bends for maximum longevity
- 2-year warranty
Package Includes:
- BOOST↑CHARGE Lightning to USB-A Cable
Based on internal bend test at 60 degrees.
Availability of some lengths and colors may vary by country.
Tech Specs
| MFI | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Cable Length | 5.91" |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | Lightning to USB-A Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <br /><p><b>Apple Devices:</b></p><li>iPad 9th gen</li><li>iPad Pro (12.9") 2nd Gen</li><li>iPad Pro (10.5")</li><li>iPhone 14</li><li>iPhone 14 Pro</li><li>iPhone 14 Plus</li><li>iPhone 14 Pro Max</li><li>iPhone 11</li><li>iPhone 11 Pro</li><li>iPhone 11 Pro Max</li><li>iPhone 12</li><li>iPhone 12 mini</li><li>iPhone 12 Pro</li><li>iPhone 12 Pro Max</li><li>iPhone 13</li><li>iPhone 13 mini</li><li>iPhone 13 Pro</li><li>iPhone 13 Pro Max</li><li>iPhone 8</li><li>iPhone SE 2nd Gen</li><li>iPhone XR</li><li>iPhone XS</li><li>iPhone XS Max</li> |
| Product Color | White |
| Shipping Width | 4.01" |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Height | 5.21" |
|---|---|
| Device Supported | iPad Pro |
| Country of Origin | Vietnam |
| Manufacturer Part Number | CAA001BT0MWH |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.52 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Lightning - Male |
Related Products
More in XFER from BELKIN - CABLES and similar brands
A-C SILICONE 2M BLK USB-A TO USB-C SILICONE 2M BLK
USB-A TO LTG BRAID SIL 1M BLK 03-RETAIL BOX

3M BOOST CHARGE LIGHTNING TO USB-A CABLE WHITE
More from BELKIN - CABLES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



