
6FT TAA DP/DP VIDEO CBL DP M/M BAG LABEL
6FT TAA DP/DP VIDEO CBL DP M/M BAG LABEL
Key Features
- DP 1.2a to DP 1.2a Video Cable
- Available in 6 and 10ft Length
- Passive Cable - No Power Required
- TAA Compliant
- Supports Video up to 4K@60hz
- High Retention Connectors as Standard
- Cable Ties in Matching Colors to SKVM Port Button Color Chips, 2 each Color
- Belkin 3-Year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A Secure KVM Video Cable is the easiest and neatest way to connect all your monitors to your KVM switches, providing image clarity for high-resolution applications. Every Belkin Secure KVM Combo Cable features TAA Compliance, high retention gold-plated connectors, Hook and Loop wire identification straps, and a black jacket. Belkin secure video cables add high-performance, high-quality, and reliability to the SKVM application.
Tech Specs
| Features | Hook & Loop Strap |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| Cable Type | DisplayPort |
| Cable Length | 6 ft |
| Jacket Color | Black |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Cybersecurity and Secure KVM |
| Product Name | TAA DP/DP VIDEO CBL, DP M/M; 6' |
| Product Type | A/V Cable |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | Cybersecurity and Secure KVM |
| Shipping Width | 7.40" |
Show all 27 specsShow fewer
| Shipping Height | 9.80" |
|---|---|
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <li>TAA DP/DP VIDEO CBL, DP M/M; 6'</li><li>Cable Ties in Matching Colors to SKVM Port Button Color Chips, 2 each Color</li> |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | Taiwan |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Part Number | F1DN1VCBL-PP6T |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2a Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2a Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2a Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.2a Digital Audio/Video - Male |
Related Products
More in KVMCBL from BELKIN-KVM and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



