
65W ADAPTER US PIN
65W ADAPTER US PIN
Key Features
- With PD 3.0 protocol, it supports the fast charging of USB-C devices up to 65W.
- Long 1.7m (5.9 ft) charging cable ensures the fitness to various use cases.
- The adaptor is compatible with a wider range of Lenovo systems and other USB-C standard products.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lenovo 65W USB-C Wall Adaptor ushers in efficient portable charging at an economical price. With PD 3.0 protocol, it supports fast charging of USB-C devices up to 65W. With a 1.7 m cable and adjustable output voltages (5V/9V/15V/20V), you'll always have power for USB-C laptops and mobile devices when you need it.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Height | 2.2" |
| Brand Name | Lenovo |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | 65W USB-C Wall Adapter |
| Product Type | AC Adapter |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Device Supported | USB Device |
| Package Contents | <ul><li> 65W USB-C Wall Adapter</li><li> Warranty Poster</li><li> Power Poster</li></ul> |
Show all 17 specsShow fewer
| Universal Adapter | Yes |
|---|---|
| Maximum Output Power | 65 W |
| Maximum Output Current | 3.25 A |
| Manufacturer Part Number | 4X21L54608 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
Related Products
More in PWROPT from LENOVO OPTIONS and similar brands
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



