65IN LCD MNTR 3840X2160 UHD WEBOS 6.0 24/7 LAND/PORT 500NIT
65IN LCD MNTR 3840X2160 UHD WEBOS 6.0 24/7 LAND/PORT 500NIT
Key Features
- 65 inch UHD (3,840 × 2,160) display with 500 nits brightness creates clear, crisp images
- The ultra slim bezel & cable management allows it to sit close to the wall
- LG webOS™ 6.0 smart signage platform provides enhanced user convenience with an intuitive GUI
- Enhanced security features ensure your customer's data is secure
- Compatible with LG SuperSign and ConnectedCare DMS for easy management (Sold separately)
- 24/7 use with lifetime up to 50,000 hrs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
UHD Signage Display with LG webOS Platform and Advanced Security | High Resolution Display
It offers a resolution that is four times higher than FHD, satisfying customers visually. Additionally, the anti-glare coating on the screen reduces screen reflection in bright lighting environments, increasing visibility and legibility, providing customers with a comfortable screen.
Sturdy Design with Fire Flame Resistance
The outer cover of the product is designed to effectively resist fire flame spread, making the product a great fit for installation in public spaces.
Convenient webOS Platform
The UH5N-M is equipped with a high-performance SoC that allows for multiple tasks to be performed without a separate media player. The webOS platform provides app development tools with an intuitive UI that enhances user convenience, enabling easy connection with external sensors and webOS partner apps to create an SI-friendly environment.
Design for Space Utilization
Designed with thin bezels and simple cable management, the UH5N-M saves space. With specialized hidden power inlets, it can be installed close to the wall, leaving only about 13 mm of space with the slim bracket.
Durability that Provides Reliability
Optimized for business environments, the UH5N-M is protected against salt, dust, iron powder and humidity thanks to conformal coating on power board, allowing for stable operation. Also, its customer-centric features, such as IP5x and Shock Monitoring, provide both reliability and satisfaction.
Enhanced Security Features
The UH5N-M provides security features, including LG's Enhanced Kernel Protection (EKP) technology, protecting important data from external access or attacks. LG UHD Signage also holds reliable certification in the field of information security, maintaining customers' data and businesses securely. For example, this model is ISO/IEC 15408 Common Criteria EAL2 Certified.
Sustainability
With a commitment to innovation and sustainability, LG is continuously striving to create a better future for manufacturers, consumers, and future generations. With a focus on minimizing waste, maximizing recycling, and efficient power management, LG actively strives for sustainability, obtaining various certifications such as FCC EMC Class B.
SuperSign Solutions
SuperSign is an integrated and intuitive content management solution for creative and organized digital signage content in your space, connecting customers to a range of services with convenient user experiences. There are a variety of versions such as SuperSign Cloud, so discover and enjoy the version that best fits you.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 57.1" |
| Height | 32.7" |
| DVI-D In | No |
| Features | Tile Mode Setting (15 × 15) |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 500 Nit |
| USB Type-C | No |
| Bezel Color | Black |
| Color Depth | 10-bit |
Show all 77 specsShow fewer
| Color Gamut | 95% BT.709 |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| HDCP Version | 1.4/2.2 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 65" UHD Ultra Slim Signage with webOS 6.0 and Advanced Security |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | 65UH5N-M |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| Speaker Power | 20 W |
| TAA Compliant | No |
| Audio Line Out | Yes |
| DisplayPort In | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Package Contents | <li>Remote Control (include battery 2 ea)</li><li> Power Cord</li><li> QSG</li><li> Regulation Book</li><li> Phone to RS232C Gender</li><li> Cable Holder (2EA)</li><li> AC Cord Holder </li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Bezel Width (Top) | 0.35" |
| Power Consumption | 205 W |
| Bezel Width (Left) | 0.35" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| DisplayPort Output | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Bezel Width (Right) | 0.35" |
| Compatible Software | SuperSign Control+ |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Bezel Width (Bottom) | 0.51" |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Weight (Approximate) | 53.35 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,100:1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Additional Information | <li>Surface Treatment (Hard Coating) : No</li> <li>Surface Treatment (Anti Glare) : No</li> <li>Transparency : No</li> <li>Internal Memory : 16 GB</li> <li>Cisco Certified Compatibility : No</li> <li>PoE Type : No</li> <li>BTU Heat Generation (Typ.) : 444 BTU</li> <li>Handle : No</li> <li>Direct Sunlight : No</li> <li>External Speaker Out (3.5 mm) : No</li> <li>Power Loop Out : No</li> <li>HDMI Out : No</li> <li>Power Loop In : No</li> <li>RGB In : No</li> <li>Power In (DC From External PWR Box) : No</li> <li>OPS Power Built-in : No</li> <li>OPS Compatible : No</li> <li>UL Certification : No</li> <li>DisplayPort In : Yes (x1) HDCP 2.2/1.3</li> <li>IR Out : No (Support IR daisy chain via RS-232C In/Out)</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin) : Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) : No</li> <li>RS-232C Out (3.5 mm) : Yes (x1)</li> <li>Power Type : Built-in Power</li> <li>Local Key Operation: Yes</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,0:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Maximum Heat Generation | 737.5 kJ |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Power Consumption (DPM) | 0.5W |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 65UH5N-M |
| Number of Infrared Inputs | 1 |
| Certifications & Standards | <li>FCC: Class B</li> <li>BS476 Part7 (UK Fire Rating): Class 1</li> <li>CE Marking (Regulatory): Yes</li> <li>EN13501-1: Yes</li> |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| On Screen Display (OSD) Languages | Norwegian |
| Image Sticking Minimization (ISM) Method | Yes |
Related Products
More in LFD from LG COMMERCIAL LFD and similar brands

32IN 1920X1080 LCD WEBOS4.0 400NIT HDMI DP VGA LAND PORT 24 7

43IN LCD 3840X2160 4K MNTR 500NIT HDMI DP DVI WI-FI WEBOS6.0
43IN LCD 3840X2160 4K 24/7 MNTR HDMI DP WEBOS6.0 500NIT LAND/PORT
More from LG COMMERCIAL LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


