
64GB ULTRA FLAIR USB 3.0 FLASH DRIVE
64GB ULTRA FLAIR USB 3.0 FLASH DRIVE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 64 GB storage capacity allows you to store music, films and a variety of other personal and professional files
- For super-fast data transfer take advantage of USB 3.0 connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Speed Meets Style
The SanDisk Ultra Flair™ USB 3.0 flash drive moves your files fast. Spend less time waiting to transfer files and enjoy high-speed USB 3.0 performance of up to 150MB/s4. Its durable and sleek metal casing is tough enough to handle knocks with style. And, with password protection, you can rest assured that your private files stay private1. Store your files in style with the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive.
Tech Specs
| Width | 1.7" |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Length | 0.3" |
| Features | Password Protection |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Ultra Flair |
| Product Name | Ultra Flair USB 3.0 Flash Drive - 64GB |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | Ultra Flair |
| Storage Capacity | 64 GB |
Show all 15 specsShow fewer
| Maximum Read Speed | 150 MB/s |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SDCZ73-064G-A46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in USB-FL from SANDISK and similar brands


32GB SDCZ60-032G-A46 CRUZER GLIDE FLASH DRIVE USB

32GB ULTRA FIT 4X6 INSERT AM

64GB CRUZER BLADE USB FLASH DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.