California Proposition 65 Warning
4K HDMI VIDEO CAPTURE BOX WITH VOLUME CONTROL & LOOPOUT
4K HDMI VIDEO CAPTURE BOX WITH VOLUME CONTROL & LOOPOUT
Key Features
- Professional like HDMI capture device with audio embedding through USB 3.1 connection from your PC system, Utilizes USB 3.1 interface for high-speed transmission
- Allows capture and record in 4Kx2K@30Hz while viewing at 4K@60Hz simultaneously. This device saves you the cost and hassle of buying a splitter to play and capture at the same time.
- Support video capture and record resolution up to 4Kx2K@30Hz, Supports HDR10 to SDR conversion
- Supports HDMI input & loopout up to 4Kx2K@60Hz, Supports playing 4K HDR on HDMI out while streaming perfect 4K2K@30 with SDR colors for gameplay capture.
- Volume control knob to adjust the MIC/Headphone volume
- Automatically detects video formats to ensure plug-and-play operation
- Mixed audio support from Line-in and HDMI with HDMI audio extraction to connect analog stereo speakers
- Great for online meetings, training, gameing and live broadcast
- Compatible with Windows, Mac and Linux OS. Works with most 3rd party software such as OBS Studio, AMCap and VLC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview
Easily capture and save 4Kx2K@60Hz HDMI signals in 4Kx2K@30Hz resolution from any HDMI source such as Gaming console, Media players, or Set-top box while simultaneously viewing in 4K@60Hz resolution, Volume Control, Aluminum Housing, TAA compliantFeatures
Easily capture and record 4K HDMI live video with low latency via a USB-C device and adjust the sound directly with the volume knob
4K UHD Resolution
Supports streaming 4K (3840x2160) @60Hz Ultra high-definition video resolution and recording 4K (3840x2160) @30Hz UHD video resolution, ideal for game capture
HDR Convert SDR
This 4K HDMI Video Capture Box supports HDR10 to SDR conversion when a monitor/display without HDR or HDMI source with HDR
USB Record
Stream video via USB-C and supports USB Video Class (UVC) 1.0/1.1/1.5 and up to 5Gbps date transfer
Auto Downscaling
Detects and configures the video resolution automatically according to the capabilities of the connected monitor
Stereo Audio/Control
Supports stereo audio embedded and HDMI audio extractor great for adding voice over to your gameplay. Built-in volume control knob to adjust the microphone/headphone volume
Multiple Connectivity Ports
Comes with one HDMI video input port, one HDMI video output port, one USB-C 3.2 Gen 1 output port (Host), one 3.5mm microphone input port, one 3.5mm stereo audio output port, and two audio volume knob
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Width | 2.5" |
| Height | 0.9" |
| Length | 4.6" |
| Functions | Video Streaming |
| Brand Name | SIIG |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | 4K HDMI Video Capture Box with Volume Control & Loopout |
| Product Type | Video Capturing Device |
| Audio Line In | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 25 specsShow fewer
| Audio Line Out | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>4K HDMI Video Capture Box with Volume Control & Loopout</li> <li>1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C to Type-A Cable, 0.98ft (30cm)</li> <li>1 x User Reference Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 0.44 lb |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CE-H27311-S1 |
| Operating System Supported | Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
Related Products
More in AVEXTN from SIIG and similar brands

HDMI 2.0 REPEATER 4KX2K 60HZ
DVI TO HDMI OVER CAT5E MINI
HDMI HDBITT OVER IP EXTENDER RECEIVER
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



