4K APP-FREE WIRELESS SOLUTION EXCLUSIVE FOR K12 CLASSROOM + CMSE
4K APP-FREE WIRELESS SOLUTION EXCLUSIVE FOR K12 CLASSROOM + CMSE
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Smart wireless presentation and collaboration designed for modern classroooms
The ScreenBeam 1000 EDU Gen 2 is a Smart device designed to adapt and scale to modern K-12 classroom experiences. With its intuitive native wireless screensharing and an integrated collaborative whiteboard application, the ScreenBeam 1000 EDU Gen 2 enhances teacher and student engagement for better learning outcomes.
ScreenBeam delivers app-free screen sharing on any device eliminating the need to download an app or keep a cable or dongle nearby. Teacher and guest devices have multiple ways to connect including local Wi-Fi mode, Miracast™, Airplay, GoogleCast, provides configurable connectivity using peer-to-peer Wi-Fi Direct or over infrastructure.
The new Whiteboard by ScreenBeam application enables collaborative Whiteboard interactivity without complex device connectivity. Running directly on the ScreenBeam device, Whiteboard is simply launched from the connected Interactive Flat Panel and requires no connected computer.
ScreenBeam 1000 EDU Gen 2 delivers an affordable, easy teacher and student experience, with advanced technology to ensure simplicity and ready to expand with your growing technology needs.
Key Features
- Present from laptop, tablet or smartphone wirelessly
- Native screen mirroring or extended desktop solution; no app, no dongle
- Increased Memory and Storage for future expandability
- Quick Switch Mode to switch between presenters without disconnecting
- Optional configurable,secure, and isolated Wi-Fi hotspot
- Integrated HTML 5.0-based digital signage player
- Windows native wireless touch and inking, with ScreenBeam Ghost Inking™
- Integrated Whiteboard application with advanced interactive features
- Multi-View Mode allows up to four devices shared on-screen
- 4K and interactive flat panel ready
Tech Specs
| Depth | 5.66" |
|---|---|
| Width | 8.66" |
| Height | 1.47" |
| Brand Name | ScreenBeam |
| Manufacturer | ScreenBeam Inc. |
| Product Line | 1000 EDU Gen 2 |
| Product Name | 1000EDUG2 Receiver |
| Product Type | Screen Mirroring Device |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Family | 1000 EDU Gen 2 |
| Package Contents | <ul><li> 1000EDUG2 Receiver</li><li> Power adapter</li><li> 3' HDMI cable</li><li> Magnetic mounting kit</li></ul> |
| Application/Usage | Classroom |
Show all 17 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1 lb |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SBWD1000EDUG2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.screenbeam.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AVEXTN from SCREENBEAM and similar brands
More from SCREENBEAM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



