California Proposition 65 Warning
4K 60HZ HDR HDMI KVM OVER CAT6 EXTENDER
4K 60HZ HDR HDMI KVM OVER CAT6 EXTENDER
Key Features
- Extends and transmits 4K@60Hz HDMI video/audio and USB 2.0 signals up to 230ft (70m) through a Cat6/6a/7 network cable with nearly zero latency
- Supports USB 2.0 extension from the transmitter to the receiver, allowing you to connect a keyboard/Mouse and support touch screen at the extended location for remotely operate your PC system
- Supports digital audio extraction through the receiver's S/PDIF port, with PCM 2ch, Dolby, DTS 5.1
- The transmitter's HDMI loop-out allows for local monitoring of the extended display
- The transmitter can work as an HDMI splitter with the additional HDMI output design, and allows screen mirroring to another display device
- Lightning protection, surge protection, ESD protection
- Plug and play, no driver installation required
- High quality metal housing improve heat dissipation and ensure system stability during long hours of operation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Multiple Connectivity Ports
Comes with one HDMI input port, one HDMI video loop-out port, one HDMI video output port, one USB 2.0 port (for Host), two USB 2.0 ports for keyboard & mouse or touch screen, one S/PDIF (Toslink) audio output port, two RJ45 network ports, two reset buttons, two DC power jacks (5V/2A)
Applications
- Lecture hall
- Educational facilities
- Multimedia education
- Home theater
- Restaurant
- Shopping center
- Digital signage
- Meeting room
- Trade show
- Library
- Show room
- Church
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | SIIG |
| Device Type | KVM Extender |
| Graphic Mode | 4K |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | 4K 60Hz HDR HDMI KVM Over Cat6 Extender with S/PDIF & Touch Screen Support |
| Product Type | KVM Extender |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Receiver Depth | 4.15" |
Show all 36 specsShow fewer
| Receiver Width | 6.02" |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Receiver Height | 0.87" |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Transmitter</li> <li>1 x Receiver</li> <li>2 x Power Adapter</li> <li>USB 2.0 Type-A to Type-A cable</li> <li>Mounting ears & Screw kit</li> <li>User manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Transmitter Depth | 4.15" |
| Transmitter Width | 6.02" |
| Transmitter Height | 0.87" |
| Input Voltage Range | 100-240V |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CE-H27811-S1 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Receiver Weight (Approximate) | 12.32 oz |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Remote Users Supported | 1 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 12.32 oz |
Related Products
More in AVEXTN from SIIG and similar brands

HDMI 2.0 REPEATER 4KX2K 60HZ
DVI TO HDMI OVER CAT5E MINI
HDMI HDBITT OVER IP EXTENDER RECEIVER
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



