California Proposition 65 Warning
4K 60HZ HDMI OVER IP MATRIX- RECEIVER
4K 60HZ HDMI OVER IP MATRIX- RECEIVER
Key Features
- Video Extender Receiver is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 1080p supported video mode for maximum viewing feasibility and adaptability
- 4096 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender receiver with added efficiency
- Connect your video extender receiver to your PC to supply power and conveniently transfer the photos and videos for editing and sharing on the social media
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 393.70 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 4K graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
- Wall mountable video extender receiver significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HDMI over IP Matrix - Decoder (RX), receives 4K@60Hz HDMI signal up to 394Ft (120m) over a single Cat6/7 cable, PoE, One to One, One to Many, Multi-casting, Video Wall, KVM, 18Gbps, HDCP 2.2, HDR 10, 7.1ch, Bi-directional IR, RS-232 Control, TAA Compliant, Kit (CE-H28A11-S1), Encoder (TX) (CE-H27F11-S1)
Features
Flexible matrix function to extend HDMI HDMI audio/video signals to the remote displays/monitors over UTP Cat6/7 cable up to 394ft (120m) and send the 4K@60Hz Ultra HD HDR resolution to the receiver for stable transmission and cost saving. Allows multiple receivers to be used simultaneously in multiple configurations
Highly Scalable
Works as a scalable TX/RX matrix over the dedicated IP network and extends/splits HDMI signals to multiple displays. Allows up to 65,536 total units, limited to 1,023 transmitter units, the additional Encoder (TX)unit (CE-H27F11-S1), Decoder (RX)unit (part#- CE-H27G11-S1), and Kit (CE-H28A11-S1) are sold separately
PoE Technology
Allows the power supply connected to either the TX or RX unit by Ethernet port to power both units, making it easy to construct and improve system robustness. No additional power adapter required
Long Distance
This 4K 60Hz HDMI over IP Matrix Kit is designed for reliably extend HDMI signals up to 394ft (120m) to remote HDMI displays through Gigabit Ethernet network and Gigabit Ethernet switch
4K UHD Resolution
Supports Ultra High-Definition video resolution up to 4K (4096x2160) @60Hz HDCP 2.2, 4:4:4, HDR 10, Deep Color and 3D. Image rotation supports clockwise 90°, 180°, and 270° in video wall only
IR Extension/RS-232 Control
Bi-directional IR pass back function and RS-232 control source devices from remote RX locations, allowing you to select and switch between HDMI source devices
High Performance
Offers a true 18Gbps video bandwidth and supports 7.1-ch surround sound
Extract Audio
Audio extraction via digital S/PDIF (Toslink), 3.5mm stereo audio, or HDMI output ports. Digital S/PDIF audio format: PCM 2.0, Dolby 5.1, and DTS 5.1; 3.5mm stereo audio format: PCM 2.0; HDMI audio format: PCM 2.0/5.1/7.1, Dolby 5.1/7.1, and DTS 5.1/7.1
Multiple Connectivity Ports
Comes with one HDMI output port, one Gigabit Ethernet network port, one 3.5mm IR emitter port, one 3.5mm IR receiver port, three USB-A 2.0 ports to connect USB peripherals, two USB-A 1.1 ports for keyboard & mouse, one 3.5mm microphone jack, one 3.5mm audio jack, one S/PDIF input port, one DIP switch for video channel selection, one RS-232 port for control, one DC power jack (5V/2A)
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | SIIG |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | 4K 60Hz HDMI over IP Matrix- Receiver |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K |
Show all 35 specsShow fewer
| Receiver Depth | 6.81" |
|---|---|
| Receiver Width | 5.19" |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Receiver Height | 1.09" |
| Package Contents | <ul> <li>4K 60Hz HDMI Over IP Matrix- Receiver</li> <li>1 x 3.5mm IR Receiver Extension Cable</li> <li>1 x DC Power Adapter, 5V/2A</li> <li>1 x Mounting Kit</li> <li>1 x User Reference Guide</li> </ul> <ul></ul> <ul></ul> |
| Application/Usage | Shopping Center |
| Country of Origin | Taiwan |
| Number of USB Ports | 5 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CE-H27G11-S1 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Maximum Operating Distance | 393.70 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.44 lb |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
Related Products
More in AVEXTN from SIIG and similar brands

HDMI 2.0 REPEATER 4KX2K 60HZ
DVI TO HDMI OVER CAT5E MINI
HDMI HDBITT OVER IP EXTENDER RECEIVER
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



