4GB DDR3-1333 UDIMM
4GB DDR3-1333 UDIMM
Key Features
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- UDIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Axiom's DDR3 memory modules, offering breakthroughs in speed and power, are now available. DDR3 has set out to be the new standard in the industry and Axiom has designed and engineered these modules to set that standard. With rigorous testing and endless research and development, you can trust Axiom DDR3's to be the best memory in the market today.
DDR3 offers:
- Powerful performance - DDR3 nearly doubles the speed of DDR2 by offering faster data rates.
- Low Power Consumption - DDR3 operates on a reduced supply voltage thanks to its efficient design.
- Higher Bandwidth and Density - DDR3 allows better computer performance thanks to the fastest data transfer rates available.
Tech Specs
| Brand Name | Axiom |
|---|---|
| Form Factor | UDIMM |
| Memory Size | 4 GB |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Product Name | 4GB DDR3-1333 UDIMM - AX31333N9Y/4G |
| Product Type | RAM Module |
| Compatibility | <p>Intel Desktop Board DX58SO</p> |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Device Supported | Desktop PC |
Show all 17 specsShow fewer
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
|---|---|
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer Part Number | AX31333N9Y/4G |
| Manufacturer Website Address | http://www.axiommemory.com |
Related Products
More in STDMEM from AXIOM and similar brands
2GB DDR3-1333 UDIMM
2GB DDR3-1066 UDIMM
2GB DDR3 PC3-8500 NON-ECC 256MX64 1066MHZ 240PIN CL7
More from AXIOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



