49IN LCD 1920X1080 3500NIT OUTDOOR HDMI DP WIFI SPEAKER
49IN LCD 1920X1080 3500NIT OUTDOOR HDMI DP WIFI SPEAKER
Key Features
- 49" 1,920 x 1,080 (FHD) IPS, M+ Display with 3,500 nits brightness
- World's first UL Verified display for anti-discoloration characteristics
- Durable design with IP56 rating, IK10, conformal coating & a wide operating temperature
- Easy maintenance with webOS™ 6.1, Built-in Wi-Fi, & Vandalism Alert
- Easy & Efficient Energy Management
- Compatible with LG Control Manager, ConnectedCare® & SuperSign® Cloud for easy control & management (sold separately)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
World's First UL Verified Display for Anti-Discoloration Characteristics
The UL Verified XE3P can alleviate concerns about screen yellowing, the most common but tricky issue for outdoor digital signage products.
UL Solutions
Display Anti-Discoloration Characterstics verified
LG Anti-Discoloration
By focusing on the key pain points, we developed our new "Anti-Discoloration" technology designed to deter both screen yellowing and black circles. With an enhanced thermal solution, the XE3P can deliver long-lasting and stable display quality.
Great for a variety of space
LG offers advanced technical solutions equipped with various sensors, providing reliable and effective operations. In diverse spaces under sunlight, the XE3P highlights your content, reducing concerns about excessive operational burdens.
High Visibility Under
Strong Sunlight
With an outstanding high brightness of 3,500 nits, the XE3P outdoor display delivers content clearly for those passing by. With IPS technology, viewers can engage with the content at wide viewing angles.
Professional Content Partners
Pairing the XE3P with LG SW solutions* would enhance its utilization.* Sold separately
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 45.4" |
| Height | 25.8" |
| DVI-D In | No |
| Features | Picture in Picture |
| Speakers | No |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 3500 Nit |
| USB Type-C | No |
| Bezel Color | Black |
| Color Depth | 10-bit |
Show all 79 specsShow fewer
| Color Gamut | 72% NTSC |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| HDCP Version | 2.2 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 49'' FHD IP Rated Outdoor Display with Anti-Discoloration Technology |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Line In | No |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | 49XE3P-B |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 9 ms |
| TAA Compliant | Yes |
| Audio Line Out | No |
| DisplayPort In | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Infrared Output | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Operating System | webOS 6.1 |
| Package Contents | <li>Remote Controller</li><li> Power COrd</li><li> Manual (EIG, IG)</li><li> Regulation Book</li><li> Phone to RS-232C Gender</li><li> HDMI Cable</li><li> Power Cable</li><li> Screws</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS-M+) Technology |
| RMS Output Power | 20 W |
| Bezel Width (Top) | 1.51" |
| Power Consumption | 430 W |
| Bezel Width (Left) | 1.02" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| DisplayPort Output | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Bezel Width (Right) | 1.02" |
| Compatible Software | SuperSign Control+ |
| Bezel Width (Bottom) | 1.51" |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Weight (Approximate) | 68.78 lb |
| Front Glass Thickness | 0.20" |
| Native Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | No |
| Additional Information | <li>Surface Treatment (Hard Coating) : No</li> <li>Surface Treatment (Anti Glare) : No</li> <li>Transparency : No</li> <li>Crestron Certified Compatibility : No</li> <li>Cisco Certified Compatibility : No</li> <li>PoE Type : No</li> <li>BTU Heat Generation (Typ.) : 1,024 BTU</li> <li>Handle : No</li> <li>IR In (3.5 mm) : No</li> <li>Power Loop Out : No</li> <li>HDMI Out : No</li> <li>Power Loop In : No</li> <li>RGB In : No</li> <li>Power In (DC From External PWR Box) : No</li> <li>Anti-Reflective Coating : No</li> <li>Heater : No</li> <li>Anti-Reflective Film : No</li> <li>Heat Dissipation : Heat exchange</li> <li>OPS Power Built-in : No</li> <li>OPS Compatible : No</li> <li>Idiom® : No</li> <li>UL Certification : No</li> <li>DisplayPort In : Yes (x1) HDCP 2.2</li> <li>External Speaker Out (3.5 mm) : Yes (x1) L/R</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin) : Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) : No</li> <li>RS-232C Out (3.5 mm) : Yes (x1)</li> <li>Power Type : Built-in Power</li> <li>Local Key Operation: No</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 500,000:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Maximum Heat Generation | 1259.7 kJ |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Power Consumption (DPM) | Less Than 0.5W |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 49XE3P-B |
| Certifications & Standards | <li>FCC: EMC Class A</li> <li>CE Marking (Regulatory): Yes</li> |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Minimum Operating Humidity | 5% |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Environmental Certification | ErP |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Impact Protection (IK) Rating | IK10 |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP56 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| On Screen Display (OSD) Languages | Polish |
| Image Sticking Minimization (ISM) Method | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from LG COMMERCIAL LFD and similar brands

32IN 1920X1080 LCD WEBOS4.0 400NIT HDMI DP VGA LAND PORT 24 7

43IN LCD 3840X2160 4K MNTR 500NIT HDMI DP DVI WI-FI WEBOS6.0
43IN LCD 3840X2160 4K 24/7 MNTR HDMI DP WEBOS6.0 500NIT LAND/PORT
More from LG COMMERCIAL LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


