
43IN LCD 3840X2160 UHD 4K MNTR 300NIT 16/7 LAND/PORT SOC WEBOS 6
43IN LCD 3840X2160 UHD 4K MNTR 300NIT 16/7 LAND/PORT SOC WEBOS 6
Key Features
- 3 Year Warranty
- Epeat Bronze Certified
- Lifetime up to 30,000 hours
- Can be positioned Portrait or Landscape
- webOS™ 6.0, embedded CMS, built-in Wi-Fi & speakers
- Compatible with LG SuperSign, Cisco® Solutions & Crestron Connected®
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
With the resolution of UHD, it makes the color and details of the contents vivid and realistic. In addition, the wide viewing angle provides clear contents.
Sophisticated Slim Design
This series is thin in bezel size and thickness, which saves space and enables easy installation. In addition, it increases the immersive experience from the screen and provides a sophisticated design, improving the décor of the space where the product is installed.
High-Performance with LG webOS 6.0
LG webOS 6.0, upgraded in SoC and web engine, is available on UL3J series for a smooth execution of several tasks. LG webOS smart signage platform enhances user convenience with intuitive GUI.
Various Sensor Connection
LG webOS smart signage platform helps to easily provide value-added solutions by supporting simple connections with external sensorssuch as GPIO, NFC/RFID, temperature sensors, etc., via USB plug-in.
LG's Wireless Screen Sharing Solution, LG One:Quick Share
LG One:Quick Share is a wireless screen sharing solution available through the UL3J series, USB transmission unit, and its app. You can simply share personal PC screen to the display with it's USB dongle button and embedded Wi-Fi, and can adjust the basic setting values (volume, picture mode, auto bright, etc.) of the connected display without a remote control. Also, the Office Meeting Mode helps you to display the agenda, note before the meeting starts.
Remote Monitoring and Control
This web-based monitoring solution is user-friendly and allows the user to be at ease. It enables the user to have full access anywhere at anytime from their mobile phone & PC under network-accessible environment while having access to both current and past data. It allows the user to monitor the unit, make adjustments and control the unit remotely in real time.
Compatible with AV Control Systems
The UL3J series supports Crestron Connected® for high compatibility with professional AV controls to achieve seamless integration and automated control, boosting business management efficiency.
Compatible with Video Conference System
For effective visual meeting, the UL3J series supports its compatibility with Cisco solutions that offers powerful and integrated control for a smarter video conference.
Built-in Speaker
Contents will be enriched with sound effects from built-in speakers, without the need for purchasing or installing external speakers.
Easy Content Distribution & SW Update
UL3J series features embedded Wi-Fi making it easy to distribute content wirelessly and update Firmware under the same network.
Wireless Access Point
UL3J series operates as a virtual router which can be an wireless access point for mobile devices.
Real-Time LG ConnectedCare Service
Maintenance is easy and fast with the optional LG ConnectedCare service, a cloud service solution provided by LG. It remotely manages the status of displays in client workplaces for fault diagnosis and remote-control services, supporting the stable operation of clients' businesses.
EPEAT Registered
The Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) is a method for several layers of customers to evaluate the effect of a product on the environment. UL3J is EPEAT Bronzecertified display which means that it meets all the required criteria in Computers and Displays category.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 38.1" |
| Height | 22.2" |
| DVI-D In | No |
| Features | Temperature Sensor |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | No |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 330 Nit |
| USB Type-C | No |
| Color Depth | 10-bit |
| Color Gamut | 80% DCI |
Show all 74 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| HDCP Version | 1.4/2.2 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 43UL3J-M Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Line In | No |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | 43UL3J-M |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| TAA Compliant | No |
| Audio Line Out | Yes |
| DisplayPort In | No |
| Infrared Output | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Package Contents | <li>Remote Control (w/ 2 batteries)</li><li> Power Cord</li><li> Regulation Book</li><li> Phone to D-Sub9 Adapter</li><li> Cable Holder</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Bezel Width (Top) | 0.50" |
| Power Consumption | 120 W |
| Bezel Width (Left) | 0.50" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| DisplayPort Output | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Bezel Width (Right) | 0.50" |
| Compatible Software | SuperSign |
| Country of Assembly | Mexico |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Bezel Width (Bottom) | 0.78" |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Weight (Approximate) | 19.40 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Additional Information | <li>Surface Treatment (Hard Coating) : No</li> <li>Surface Treatment (Anti Glare) : No</li> <li>Anti-Reflective : No</li> <li>Picture-by-Picture (PBP) : No</li> <li>Transparency : No</li> <li>Internal Memory : 8 GB</li> <li>FailOver : No</li> <li>BTU Heat Generation (Typ.) : 273 BTU</li> <li>Conformal Coating (Power Board) : No</li> <li>Handle : No</li> <li>Direct Sunlight : No</li> <li>Bezel Width (Off Bezel) : T/R/L: 6.9 mm, B: 18.4 mm</li> <li>IR In (3.5 mm) : No</li> <li>External Speaker Out (3.5 mm) : No</li> <li>Power Loop Out : No</li> <li>HDMI Out : No</li> <li>Power Loop In : No</li> <li>RGB In : No</li> <li>Power In (DC From External PWR Box) : No</li> <li>Anti-Reflective Coating : No</li> <li>Heater : No</li> <li>Anti-Reflective Film : No</li> <li>Heat Dissipation : No</li> <li>Degree of Protection : No</li> <li>OPS Power Built-in : No</li> <li>OPS Compatible : No</li> <li>Tile Mode Setting : No</li> <li>UL Certification : No</li> <li>RJ45 (LAN) In : No</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin) : Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) : No</li> <li>Power Type : Built-in Power</li> <li>Local Key Operation: Yes</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,0:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Maximum Heat Generation | 431.5 kJ |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Power Consumption (DPM) | 0.5W |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 43UL3J-M |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Certifications & Standards | <li>FCC: EMC Class A</li> |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| On Screen Display (OSD) Languages | Brazilian Portuguese |
| Image Sticking Minimization (ISM) Method | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-TV from LG COMMERCIAL LFD and similar brands


75IN CREATEBOARD NON-OS TOUCH 4K UHD 40PT IR HDMI 3YR WARR

86IN CREATEBOARD NON-OS TOUCH 4K UHD 40PT IR HDMI 3YR WARR
VIZIO 32 HD SMART TV
More from LG COMMERCIAL LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


