43IN LCD 3840X2160 MNTR WEBOS 8.0 WIFI BT HDMI 24/7 3YR
43IN LCD 3840X2160 MNTR WEBOS 8.0 WIFI BT HDMI 24/7 3YR
Key Features
- Resolution : 3,840 × 2,160 (UHD)
- Brightness : 500 nits (Typ.)
- Bezel Width : 12.9 mm (Even)
- Surface Treatment (Haze) : 25%
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
High Resolution Display
It offers a resolution that is four times higher than FHD, satisfying customers visually. Additionally, the anti-glare coating on the screen reduces screen reflection in bright lighting environments, increasing visibility and legibility, providing customers with a comfortable screen.
Comprehensive Security
webOS Signage goes beyond security measures at the operating system (OS) level. LG Shield employs a five-tiered defense system, encompassing server, application, operating system, system, and hardware. Each layer operates independently, providing comprehensive protection against various threats. Also webOS platform support ETSI EN 303 645.
Multi-Screen Play with 4K OSD
The new webOS platform supports detailed text-based content playback with 4K OSD, ensuring that 4K app content is displayed smoothly. Thanks to its powerful CPU and GPU performance, it can deliver seamless content playback, even when handling graphics and data-intensive tasks. Additionally, the multi-screen feature offers 4-screen streaming capabilities, enhancing the overall user experience.
Smooth Content Play
Experience seamless 4K playback with UP5Q-E, ensuring smooth content transitions. With 32GB storage, it offers efficient file transfer through USB 3.0, reducing potential delays in content playback and updates.
Convenient webOS Platform
The UP5Q-E is equipped with a high-performance SoC that allows for multiple tasks to be performed without a separate media player. The webOS platform provides app development tools with an intuitive UI that enhances user convenience, enabling easy connection with external sensors and webOS partner apps to create an SI-friendly environment.
Sturdy Design with Fire Flame Resistance
The outer cover of the product is designed to effectively resist fire flame spread, making the product a great fit for installation in public spaces.
Durability that Provides Reliability
Optimized for business environments, the UP5Q-E is protected against salt, dust, iron powder, and humidity due to conformal coating applied specifically to selected areas of the power board. Additionally, its customercentric features such as IP5x, 30-degree tilting, and Shock Monitoring provide both reliability and satisfaction.
SuperSign Solutions
SuperSign is an integrated and intuitive content management solution for creative and organized digital signage content in your space, connecting customers to a range of services with convenient user experiences. There are a variety of versions such as SuperSign Cloud, so discover and enjoy the version that fits you.
Eye-Catching Large Screen
A large screen effectively captures people's attention as UP5Q-E offers 75/86-inch sizes.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.2" |
| Width | 37.9" |
| Height | 21.9" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 500 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Bezel Color | Black |
Show all 66 specsShow fewer
| Color Depth | 8-bit+FRC |
|---|---|
| Color Gamut | 95% BT.709 |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 43UP5Q-E Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Mount Surface | Wall |
| Product Model | 43UP5Q-E |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| Product Family | UP5Q-E |
| Product Series | UP5Q-E |
| RS-232C Output | Yes |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Operating System | webOS 8.0 |
| Package Contents | <ul><li>43UP5Q-E Digital Signage Display</li><li>Remote Controller(include battery 2ea)</li><li>Power Cord</li><li>QSG</li><li>Regulation Book</li><li>Phone to RS232C Gender</li><li>Cable Holder(6EA)</li></ul> |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Application/Usage | Business |
| Bezel Width (Top) | 0.35" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 43" |
| Bezel Width (Left) | 0.35" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Bezel Width (Right) | 0.35" |
| Display Screen Type | LCD |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Bezel Width (Bottom) | 0.51" |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Weight (Approximate) | 24.47 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Maximum Heat Generation | 456.8 kJ |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | 43UP5Q-E |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP5X |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| On Screen Display (OSD) Languages | Japanese |
Related Products
More in LFD from LG COMMERCIAL LFD and similar brands

32IN 1920X1080 LCD WEBOS4.0 400NIT HDMI DP VGA LAND PORT 24 7

43IN LCD 3840X2160 4K MNTR 500NIT HDMI DP DVI WI-FI WEBOS6.0
43IN LCD 3840X2160 4K 24/7 MNTR HDMI DP WEBOS6.0 500NIT LAND/PORT
More from LG COMMERCIAL LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


