California Proposition 65 Warning
43IN LCD 3840X2160 4K MNTR 500NIT HDMI DP DVI WI-FI WEBOS6.0
43IN LCD 3840X2160 4K MNTR 500NIT HDMI DP DVI WI-FI WEBOS6.0
Key Features
- The 16:9 UHD display shows crisp, clear images & in portrait or landscape
- 500 nits brightness & 25% (Haze) surface treatment lets your message been seen
- webOS™ 6.0 Signage Platform, SuperSign CMS Compatible
- Certified Crestron Connected® and Cisco Certified
- Lasts up to 50,000 hours and can be on 24/7
- ENERGY STAR® Certified
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
New High Haze UHD Standard Signage | Proper Display Brightness
With a recommend brightness of 500 cd/m² for an indoor display, the UH5J-H series clearly deliver content and attract public attention, making it the most suitable display for marketing in meeting rooms, airports, retail, shopping malls etc.
High-Performance with webOS
LG webOS platform enhances user convenience with intuitive GUI and simple app development tools.
Conformal Coating
In various places the UH5J-H series is unable to avoid exposure to environments containing dust, humidity, etc. which may hamper performance over time. The conformal coating on power board reduces these risks by protecting UH5J-H series from salt, dust, iron powder, humidity, etc.
Mobile Content Management
You can create a store profile and get template recommendations using the Promota app. Users can customize templates for all industries and easily create and manage content not only on PCs but also on mobile devices.
IP5x Certified Design
The IP5x Dust-Proof Certification ensures that the product is protected from dust, reducing the risk of performance degradation.
Compatible with AV Control System
The UH5J-H series has supported Crestron Connected® for high compatibility with professional AV controls to achieve seamless integration and automated control, boosting business management efficiency.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.6" |
| Width | 37.9" |
| Height | 22.4" |
| DVI-D In | Yes |
| Features | SNMP Manageable |
| Speakers | No |
| Bluetooth | No |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 500 Nit |
| USB Type-C | No |
| Bezel Color | Black |
Show all 80 specsShow fewer
| Color Depth | 8-bit+FRC |
|---|---|
| Color Gamut | 95% BT.709 |
| Energy Star | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Embedded CMS | Local Contents Scheduling |
| HDCP Version | 1.4/2.2 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 43" UH5J-H Series High Haze LCD UHD Signage with webOS™, IP5X Rating |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | 43UH5J-H |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| TAA Compliant | No |
| Audio Line Out | Yes |
| DisplayPort In | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Infrared Output | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Depth with Stand | 11.40" |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Package Contents | <li>Remote Controller (include battery 2ea)</li><li> Power Cord</li><li> QSG</li><li> Regulation Book</li><li> Phone to RS232C Gender</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 37.90" |
| Height with Stand | 24.10" |
| Power Consumption | 120 W |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| DisplayPort Output | No |
| Multi-touch Screen | No |
| Compatible Software | SuperSign CMS |
| Country of Assembly | Mexico |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Weight (Approximate) | 24.70 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Additional Information | <li>Surface Treatment (Hard Coating) : No</li> <li>Surface Treatment (Anti Glare) : No</li> <li>Color Depth : 1.07 Billion Colors, 8 bit + FRC</li> <li>Anti-Reflective : No</li> <li>Transparency : No</li> <li>Internal Memory : 16 GB (eMMC)</li> <li>BTU Heat Generation (Typ.) : 273 BTU</li> <li>Handle : No</li> <li>Direct Sunlight : No</li> <li>Bezel Width (Off Bezel) : T/R/L: 8.4 mm, B: 14.4 mm</li> <li>External Speaker Out (3.5 mm) : No</li> <li>Power Loop Out : No</li> <li>Power Loop In : No</li> <li>RGB In : No</li> <li>Power In (DC From External PWR Box) : No</li> <li>Anti-Reflective Coating : No</li> <li>Heater : No</li> <li>Anti-Reflective Film : No</li> <li>Heat Dissipation : No</li> <li>Degree of Protection : No</li> <li>OPS Power Built-in : No</li> <li>OPS Compatible : No</li> <li>UL Certification : No</li> <li>DisplayPort In : Yes (x1) HDCP 2.2/1.3</li> <li>IR In (3.5 mm) : Yes</li> <li>RS-232C In (3.5 mm 4-pin) : Yes (x1)</li> <li>RS-232C In (D-sub 9-pin) : No</li> <li>RS-232C Out (3.5 mm) : Yes (x1)</li> <li>Power Type : Built-in Power</li> <li>Local Key Operation: Yes</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,0:1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Content Synchronization | RS-232C |
| Maximum Heat Generation | 432.6 kJ |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Power Consumption (DPM) | 0.5W |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 43UH5J-H |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Certifications & Standards | <li>FCC: EMC Class A</li> <li>CE Marking (Regulatory): Yes</li> |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Environmental Certification | ErP |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP5X |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| On Screen Display (OSD) Languages | Danish |
| Image Sticking Minimization (ISM) Method | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from LG COMMERCIAL LFD and similar brands

32IN 1920X1080 LCD WEBOS4.0 400NIT HDMI DP VGA LAND PORT 24 7
43IN LCD 3840X2160 4K 24/7 MNTR HDMI DP WEBOS6.0 500NIT LAND/PORT
43IN 3840X2160 4K UHD MNTR IPS HDMI WEBOS 6.0 24/7 LAND/PORT
More from LG COMMERCIAL LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


