43 LED PRESENTATION DISPLAY WITH 3840X2160 450 NITS 1200:1 HDMI
43 LED PRESENTATION DISPLAY WITH 3840X2160 450 NITS 1200:1 HDMI
Key Features
- ULTRA HD RESOLUTION: 43-inch 4K UHD (3840x2160p) 16:9 DLED backlight LCD head-only commercial display
- POWERFUL SOC PLATFORM: All-in-one Android 11.0 platform delivers easy deployment, display management, and content pushing
- FLEXIBLE INSTALLATION: With landscape or portrait mode options, a uniform bezel width, and tiling matrix with up to 9 displays (3x3 video wall configuration)
- ADVANCED MULTI-SOURCE CAPABILITY: Picture in Picture (PiP) and Picture by Picture (PBP) options allow up to two independent sources to run at the same time.
- INTEGRATED CONTENT MANAGEMENT SYSTEM: Works with optional ViewSonic Signage Manager CMS (SW-216) for local content push with perpetual license.
- SIMPLE MAINTENANCE: Included vController software delivers local display management, while myViewBoard Manager delivers remote management
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: Versatile and convenient input options include LAN and optional Wi-Fi, HDMI 2.1, HDMI Out, HDMI-CEC, USB-C (65W PD), RS232, USB 2.0
- INDUSTRY-LEADING WARRANTY: 3-year coverage and complimentary on-site service with access to our US-based customer service team
- INCLUDED IN THE BOX: CDE4330 Display, Power Cable, Remote Control w/ batteries, Quick Start Guide, HDMI Cable, and RS232 Cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Multiple Ways to Connect and Share
Connect wirelessly through your network or directly to the display. Use the ViewBoard Cast™ screen sharing software along with the web-based myViewBoard® Display app to allow up to four participants (on-site and remote) to connect and share their content regardless of what OS platform they are using (Windows, MacOS, Chrome OS, Android, iOS). In addition, AirPlay, Miracast and the optional ViewBoard Cast button all offer wireless and software-less casting options.
AV Control System Interoperability
These displays are Crestron Connected® as well as Extron and AMX certified for seamless integration. Network admins are always in control with the ability to send control signals such as on/off, switch inputs, push firmware and security updates, and get status from the display.
Centralized Device Control Manager
For IT admins, it's tough managing the hundreds of devices and displays that live on the network. Now with myViewBoard Manager, an easy-to-use web-based application, IT can securely set up, manage and maintain all of the displays from a centralized dashboard.
Reliable 24/7 Operation Rating
Featuring a long lifespan, this professional-grade commercial display is designed for reliable use 24 hours a day, 7 days a week. Ideal in virtually any commercial application and environment, this commercial display delivers peace of mind with its robust and durable design.
Superb and Stunning Picture Quality
With 4K resolution, high brightness and 25% high haze anti-glare glass treatment, these displays deliver bright, clear and sharp images in any indoor environment.
Powerful Secured Embedded Platform
This display can execute several tasks at once while providing smooth content playback without the need for a PC or media player. The embedded SoC provides PC-like performance and power to run apps, while hardened custom Android OS firmware protects the display from viruses and security breaches by preventing unknown sources to be installed on the system.
Flexible Installation
With landscape or portrait mode options, a uniform bezel width, HDMI in and HDMI out for up to 9-screen tiling (ex 1x2, 2x2, 3x2, 4x2, 3x3, 1x9, etc.) without an external HDMI matrix, this display delivers versatile video wall configuration out-of-the-box.
Advanced Multi-Source Capability
Picture in Picture (PiP) and Picture by Picture (PBP) options allow up to two independent sources to run at the same time.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.8" |
| Width | 38" |
| Height | 21.8" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | ViewSonic |
| Brightness | 450 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| USB Type-C | Yes |
| Bezel Width | 0.79" |
Show all 57 specsShow fewer
| Color Depth | 8-bit+FRC |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Scan Format | 2160p |
| Touchscreen | No |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Name | CDE4330 Wireless Presentation Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | CDE4330 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A55 |
| Product Family | CDE30 |
| Product Series | CDE30 |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Operating System | Android 11 |
| Package Contents | <ul> <li>CDE4330 Wireless Presentation Display</li> <li>Power cable (3 metres)</li> <li>Remote Control</li> <li>Batteries</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>HDMI cable (3 metres)</li> <li>USB-C cable (1.8 metres)</li> <li>Wall Mount Screw (M8 x 4)</li> <li>RS232 cable</li> </ul> |
| Panel Technology | MVA technology |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Screens | 1 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Weight (Approximate) | 14.55 lb |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CDE4330 |
| Graphics Controller Model | G52MP2 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LFD from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS and similar brands
CDE12 BUNDLE WITH CDE4312 AND WMK-077 OR WMK-050

43IN 4K COMMERCIAL DISPLAY 500NITS 5000:1 8GB RAM/32GB STORAGE

43IN 4K UHD CDE4330 BUNDLE WITH USB WI-FI ADAPTER INCL CDE4330
More from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS
Other products available from this brand

IFP50-SERIES SPARE STYLUS PEN W/DOUBLE TIPS 3-8MM DUAL PACK BLACK

VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BR VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BRACKE

REMOTE CONTROL RC52A.11 FOR VIEWBOARD IFP50 SERIES

VIEWBOARD CAST DONGLE STORAGE BOX WITH GREY/BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.