
42-63IN P4263TP TILTING MNT FOR FLAT PANELS UP TO 175LB
42-63IN P4263TP TILTING MNT FOR FLAT PANELS UP TO 175LB
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 175 lb
- Supports the screen size of 63"
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This new portrait mount provides eight degrees of continuous tilt. The portrait mounts also come with the same great features as the rest of the Premier Mounts' product line, such as post-installation leveling, lateral alignment, locking security barrels, and an open mounting frame for easy access to power sources and cables. The mounting arms include vertical alignment notches that aid in achieving the desired viewing height.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 22.41" |
| Height | 28.35" |
| Features | Tilt |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | Low-Profile Tilting Portrait Mount |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Model | P4263TP |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Additional Information | <ul><li>Low-profile design holds flat-panel in portrait orientation 2" from the wall</li><li>Post-installation leveling system</li><li>Open design for easy cable and electrical access</li><li>Mounting Pattern: 200 x 200 (Min) - 525 x 700 (Max)</li><li>Display Range: 42.00 - 63.00 in.</li><li>Tilt: +8.00°</li></ul> |
Show all 16 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | P4263TP |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Maximum Screen Size Supported | 63" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
Related Products
More in MNTR-T from PREMIER MOUNTS and similar brands
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




